רבותי מהפכון – או הפרסום של כרום עובד

מרוב סיכומים של  סוף עשור וסוף שנה כמעט ולא שמתי לב שככה, ממש ברגע האחרון של העשור הראשון במאה ה-21 חל מהפכון בתחום הדפדפנים. בעצם, כמובן, תלוי על איך שמסתכלים על המספרים. בכל מקרה, עם עובדות קשה להתווכח: גוגל יכולה לתפוח על החזה כמו גורילה ולחלק צ’פחות לעובדים שאחראים לכרום שהפך בדצמבר 2009 להיות הדפדפן עם נתח השוק השלישי בגודלו בשוק הדפדפנים.

אני לא יודע אם הסיבה היא הפרסום המסיבי שנקטה החברה בחודש המדובר, ומי שלא ראה את הניצול של שטחי הגוגל אדס בהרבה מאוד אתרים לטובת הפרסום העצמי שיקום, או הכניסה המסיבית של התוספים עבור כל מי שמשתמש כבר בגרסה 4 של כרום (אותה אפשר להוריד מכאן) אבל יש מספרים והם אומרים שכרום עבר בשעה טובה/רעה את הספארי של אפל ואפילו ממש עלה כיתה.

אם תכוונו את עצמכם לעמוד המגמות של דפדפני האינטרנט באתר של Net Applications תראו זאת מייד: נתח השוק של כרום בדצמבר האחרון של העשור הקודם היה 4.63% לעומת 4.46% של ספארי. וזה לא שספארי ירד מהחודש הקודם, ההפך, נתח השוק שלו אפילו עלה בעשירית שלמה, אבל הקפיצה של כרום הייתה הרבה יותר גדולה – שבע עשיריות מלאות והיישר אל המקום השלישי. ואם זה לא מהפכון, אז לא קוראים לו חיים יבין. רק כדי לחזק את התמונה אפשר לקפוץ לרגע גם ל-Global Stats של שירות StatCounter, לבחור את נתוני הדפדפנים, ואם אתם חובבי כרום, אפילו לחייך יותר: לפי האתר הזה כרום כבר מזמן פתח פער מספארי והוא סיים את 2009 עם 5.82%.

ומה עם המערב, האם יש בו חדש? ובכן הפתעה: השימוש הכולל בדפדפני הגרסאות השונות של פיירפוקס ירד ב-0.11% בין נובמבר לדצמבר לפי Net Apllications! כמובן שאינטרנט אקספלורר איבדה כמעט עוד אחוז כמעט, אבל השאלה הגדולה היא מה קרה לדפדפן של מוזילה: איך אחרי שנה של עליות רצופות ומסיביות הוא הגיע למצב כזה? טענתי בעבר שגוגל לא מכוונת את אל עבר משתמשי אינטרנט אקספלורר דווקא, אלא מסתכלת קודם כל על הדפדפן של מוזילה. היא ראתה איך התוספות עושות חלק גדול מהעבודה עבור פיירפוקס, ובאופן לא מפתיע, או שכן, בדיוק בחודש בו התוספות הופכות למשהו כל כך משמעותי בחיי כרום, יש ירידה בשימוש בפיירפוקס.

אני חייב כאן לספר שהייתי עד בימים האחרונים לכמה ויכוחים בין חובבי פיירפוקס לחובבי כרום, וזה מחזק עוד יותר את מה שכתבתי בפסקה הקודמת, אבל אני חושב שהאמת היא היכן שהיא באמצע: אצלי למשל פתוחים שני הדפדפנים האלה ביחד אחד לצד השני. כך או כך, יהיה מעניין מאוד מאוד לראות מה קורה בחודשים הקרובים בתחום הזה.

כמו שתמיד שואלים, מה קורה אצלנו? יש לי רק מקור אחד לבדיקה, והוא פשטידת השימושים בבלוג שלא ממה שהיה פעיל בשבועיים האחרונים.

אני יודע שאתם אולי קצת מתקשים לראות אבל הדפדפן בו משתמשים הכי הרבה כדי לבקר בבלוג שלי הוא פיירפוקס 3.5 (למעשה מדובר ב-28.8% אם “פותחים” את הגרף, וד.א. אחלה כלי), אבל אם מתייחסים למשפחת הדפדפנים, עדיין יש לאינטרנט אקספלורר יתרון קטן בשיעור של כ-17% (שוב, הלוג שלי מוגבל ל-500 הכניסות האחרונות) כשהחלוקה בין גרסה 7 לגרסה 8 כמעט שווה עם יתרון קל לגרסה הישנה (אצלי הכניסות מגרסה 6 הן בתקן חד ספרתי).

האם זו תמונה מדויקת יותר? אני לא יודע. הרי כל אחד יכול לקחת את המספרים הללו ולקפל ולקמט, ולסובב כאוות נפשו, מה שברור הוא בכל מקרה שכרום הוא כבר דפדפן הרבה יותר משמעותי.

עוד דבר אחד שמאוד ברור לי הוא שאם אתם כבר משתמשים בגרסה 3, אז חבל על הזמן, תקפיצו את עצמכם לגרסה 4 על ידי השימוש בקישור לעיל (אם אני לא טועה הגרסה הנוכחית היא 4.0.266.0) ומהר מאוד תעשו את הדבר הבא: תלחצו על סימן המפתח השבדי בפינה השמאלית של הדפדפן, בחרו את האפשרות הרחבות ובדך שיופיע, ומציג את ההרחבות שמותקנות בדפדפן שלכם באותו רגע (כולל אלו שלא פעילות למרות שהן מותקנות והבחירה שלכם) דפדפו עד למטרה כדי לראות את הקישור ‘קבל הרחבות נוספות’. לחצו עליו, או שתלחצו כאן. כדאי. יש בהחלט כמה דברים מעניינים, שחלקם גם יהיו מוכרים די טוב למשתמשים ותיקים של פיירפוקס – וזה מבחינתי עוד הוכחה שגוגל מכוונת קודם כל לשם.

2 תגובות

  1. יש פרט קטן מבלבל בנתונים של net application – הם סופרים לחוד IE8 שרץ במוד של IE7. כשמצרפים את שניהם IE8 הופך להיות הדפדפן הפופולארי ביותר כיום ויש לזה הרבה מאוד משמעות לכל מי שמפתח אתרים. אבל זה בא דוקא על חשבון IE7 🙁

    ואני עדיין לא מצליח להבין מה ההתלהבות מכרום, אבל זה ענין אחר לגמרי.

  2. אני לא מכיר את כרום במיוחד, ודאי לא את הגירסה האחרונה, אבל פיירפוקס מגירסה 3 ומעלה היא מיץ של זבל. חד וחלק. פלא פלאים שלא הייתה צניחה של 50%!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.