אני רואה בלווין מי פנוי בבלפור

בזמן האחרון אני נוסע הרבה יותר במוניות מאשר בכל ימי חיי, מסיבות שונות ומשונות. אני בדרך כלל עושה את זה עם מוניות מתחנה מסוימת בפתח תקווה – שהשם שלה זהה בדיוק לשם העיר בה אני גר (הנה, אריק, עשיתי לך פרסומת) – ולאחרונה שמתי לב שאצל כל נהגי התחנה יש איזה מכשיר כזה קטן על החלון שנראה כמו GPS. כמי שמורגל כבר לראות כמעט בכל רכב את מכשיר המיקום הלוויני הזה לא ממש התייחסתי לכך בהתחלה, עד ששמתי לב שבכל נסיעה מכשיר הקשר לא נשמע ברקע. המוקדן לא הציק, לא שאל מי פנוי, והקולות שהובילו לכל מיני מערכונים ובדיחות נעלמו מהרקע.

באחת הנסיעות האחרונות טעה נהג המונית ופנה ברחוב שמוביל אל ביתי בכיוון ההפוך. אני רגיל בכך. כל מי שמשתמש במכשיר GPS שמקבל את המידע של חברת מפה ולא מכיר את האזור בו אני גר בעל פה, עושה את אותה טעות. קצה הרחוב שלי מסומן במפה הזו בשם של רחוב אחר, כך שמי שרוצה להגיע ומסתמך על ה-GPS פונה בעצם בכיוון ההפוך ולא מבין למה הוא לא מוצא את מספר הרחוב אליו שלחו אותו.

כשהערתי על כך לנהג והצבעתי על המכשיר, של חברה בשם קוברה (Cobra), הוא אמר לי שזה בכלל לא GPS. כלומר זה בעצם מכשיר שכן משתמש בלוויין אבל לא כדי להציג מפה אלא כדי לאפשר לתחנה לדעת בדיוק כל הזמן היכן נמצא כל אחד. רבותי סוף העולם הגיע, ובלי לפנות שמאלה בכלל. נהגי המוניות, גם אם יש במונית שלהם מכשיר קשר, כבר לא צריכים אותו. המוקדן מקבל הזמנה, רואה מי פנוי ומי הכי קרוב למקום ופשוט יושב מול המחשב ושולח את ההודעה המתאימה לנהג הפנוי.

המערכת יודעת לעקוב אחרי התור של המוניות כדי לא לקפח אף מונית, המערכת יכולה לעקוב אחר מסלול הנסיעה כדי לבדוק שהכל בסדר, ואין בעיות קליטה אם נמצאים בעיר רחוקה. אז נכון שגם הנהגים לא יכולים במהלך המשמרת לתפוס תנומה קלה או משהו מעניין יותר בלי שישימו לב לכך במוקד שלהם, אבל זה עוזר לכולם, גם כדי לומר ללקוח שמחכה שהמונית תגיע אליו בעוד ארבע או שמונה דקות.

הנהג שאיתו נסעתי אמר לי שהם מרוצים. סוף סוף יש להם שקט בזמן הנסיעה והם לא צריכים להיות מוטרדים מהקריאות במכשיר הקשר שלפעמים גם יכולות להגיע לצעקות לפעמים אם לא מוצאים נהג פנוי, וגם הכל מתקתק טוב יותר. סתם אנקדוטה שמראה שגם מבלי שיש איזו שהיא פריצת דרך מדהימה ניתן לרותם את הטכנולוגיה הקיימת למשהו שמועיל להרבה מאוד אנשים במשהו קטן, אולי, אבל מאוד חיוני.

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.