מעשה בקצה (הלא נכון) של עט

כל מי שקצת, ואפילו ממש קצת, מיודע לגבי הנעשה בשוק הטלפונים החכמים יודע שהתחרות העיקרית בהיבט של היצרניות הוא בין סמסונג (Samsung) לאפל (Apple), כשכל שאר היצרניות בעולם, ואפילו זו שבמקום השלישי, נמצאות הרחק הרחק מאחור. הן כל כך רחוקות מבחינת נתחי שוק כך שהן זקוקות למשקפת חזקה וליום בהיר במיוחד כדי לראות את הגב של אפל שממוקמת במקום השני בטבלת היצרניות.

מדובר בתחרות עזה ולוהטת, ולא רק בגלל שביסודות שלה התביעה המפורסמת של אפל נגד הדרום קוריאנית בגין העתקת עיצובים והפרת פטנטים. אלו הן גם שתי חברות שנוהגות קצת שונה בהתייחסות שלהן לשוק, ואם תרצו בהשקפת העולם שלהן: אפל מסתפקת בכמה דגמי iPhone בודדים לשנה, בעוד סמסונג יורה כמעט לכל הכיוונים ולא משאירה כמעט פיסת שוק ונקודת מחיר ללא מכשיר משלה שמתאים לה, ומקשה מאוד על אלו שמנסים לעקוב אחרי כל היצע הסדרות שלה.

אבל יש תחום בו שתי החברות לא רוצות להתחרות, ומאוד מעוניינות שהיריבה תיקח בו את הכתר, וזה תחום הפשלות הגדולות, או אם להיות קצת יותר פוליטיקלי קורקט, כשלים תכנוניים שבולטים בגדול.

הפעם זה תורה של סמסונג להיות על המוקד, וחובבי אפל שמחים להלהיט את האש כמובן. אם לא בדיוק התעדכנתם בשבוע האחרון אספר שמדובר בתקלה חמורה באחד מצמד המכשירים החדשים שסמסונג השיקה לאחרונה, ה-Note 5. מתברר שמבחינה פיזית ניתן להכניס את החרט, ה-S Pen בשפתה של החברה, גם הפוך, רק שהכנסתו בצורה הפוכה שוברת את מתג הזיהוי שגורם למכשיר להפעיל את התכונות המתאימות כששולפים את העט ממקומו, כשבנוסף יש סיכוי שהעט בכלל ייתקע בפנים ולא ניתן יהיה לשלוף אותו.

לא מדובר בבעיה נקודתית אלא גורפת, בכל מכשירי ה-Note 5 שקיימים כיום בשוק, והשריפה בוערת כמעט בכל אתר טכנולוגי שמכסה את תחום הטלפונים, כולל כמה שאף טרחו לפרק את המכשיר כדי להראות את המתגים השבורים.

אין ספק שזהו כשל מערכתי. כל מי שמכיר את התעשייה יודע שהחברות, לפחות הגדולות ביניהן, משקיעות לא מעט מאמצים בבקרת איכות מוצר. לא מובן לי איך האפשרות להכנסת העט הפוך בכלל עברה את בקרת המוצר. איך זה יכול להיות שאף אחד לא שם לב ולא העיר? או חמור מזאת, האם יכול להיות שכן הייתה הערה כזו והחברה בחרה להתעלם ממנה?

כמובן שיש פה גם כשל תכנוני. הרי כבר בזמן התכנון ניתן היה לדעת שאפשר להכניס את ה-S Pen הפוך, ומישהו היה צריך להבין שזה יכול לעשות נזק למכשיר עצמו. ושוב, איך זה עבר? מי אישר את זה ככה? זה מסוג הדברים שקצת קשה להאמין שקורים בחברות ענק.

אני גם לא אהבתי את התגובה של החברה יותר מדי. האמירה “קראו את ההוראות ואל תכניסו את העט הפוך”, אפילו מקוממת משהו. היא מזכירה לי את התגובה של אפל לתקלה ב-iPhone 4 שגרמה למי שהחזיק את המכשיר על המסגרת שלו משני הצדדים סבל מהתנתקות התקשורת. אפל טענה שהאנשים לא יודעים להשתמש במכשיר רק כדי לספק יותר מאוחר מעטה גומי שיפתור את הבעיה, בלי להודות כמובן שיש בעיה.

האם בסמסונג יש אנשים שחושבים שמי שרוכש את ה-Note 5 במיטב ה-4,000 ש”ח שלו מעוניין בגרימת תקלה כזו? הרי כל כך התאמצו שם לשפר את מנגנון השימוש בעט, והתגאו בכך שלא צריך יותר לגדל ציפורניים כדי להוציא אותו ממקומו, לא יכלו לחשוב שמישהו בהיסח הדעת יכניס את העט הפוך? הרי עד ה-Note 4 אי אפשר היה להכניס אותו הפוך, מדוע שמשתמש יחשוב שמשהו השתנה, למה שיחשוב שאין יותר מנגנון הגנה שימנע פעולה כזו?

האם התקלה הזו תפגע בסמסונג? אולי קצת בהכנסות הנקיות שלה כי היא תצטרך למצוא פתרון לבעיה הזו, אבל לאורך זמן, כפי שכבר הוכח, חברות גדולות לא ממש סובלות במכירות שלהן גם אחרי תקלות גדולות. רק תראו את העלייה במכירות של מכשירי ה-iPhone כדי להבין שהציבור כבר מזמן סלח על תקלת הניתוק ותקלת המכשירים המתעקמים. הוא גם יסלח לסמסונג על כשל העט.

 

פורסם לראשונה בפורטל ה-IT של אנשים ומחשבים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.