אנדרואיד עולה. אולה?

android_attack

1 מחקר השוק של חברת Kantar Worldpanel ComTech, כפי שכתבתי עבור TGspot, מראה שכנראה אי אפשר לעצור את אנדרואיד (Android). מערכת ההפעלה, הבנויה בעיקר על העבודה של גוגל (Google), כובשת עוד ועוד חלקים מהשוק. אפילו באירופה הרוויה הצליח נתח השוק שלה לגדול מ-74% ל-76% ברבעון השני של 2014 בהשוואה לרבעון המקביל ב-2013. נתח השוק של iOS יורד באופן כללי, והנפילה כואבת במיוחד בארצות הברית: מפער של כ-9% בלבד ברבעון השני של 2013 לפער של כמעט פי שתיים ברבעון השני של השנה. מדהים.

2 אבל אז עולה השאלה. איפה כל אותם שונאי מיקרוסופט (Microsoft) שטענו בזמנו נגד השליטה המונופוליסטית של חלונות בשוק מערכות ההפעלה? אותם אלו שקראו לגזור אותה לגזרי חברות? האם מתברר עתה שמה שהיה אסור למיקרוסופט מותר לחברה אחרת בתחום מערכות ההפעלה, וזו לא אותה חברה שלא מתכוונת להרע לאף אחד. למה לא מטפלים במונופול של אנדרואיד כמו שטיפלו במונופול של חלונות? אין לי עדיין דעה מגובשת לחלוטין לגבי מה שצריך לעשות, או לפחות להתחיל להתכונן אליו, אבל אין ספק שאפשרות בחירת דפדפן ברירת המחדל בטלפון/טאבלט שמבוסס על אנדרואיד יכולה להיות נקודת פתיחה לא רעה בכלל, ולו באירופה. אופרה (Opera), לטיפולכם?

3 לא שמיקרוסופט תרוץ ותעשה את זה. שלוש סיבות לה: ההחלטה שלה לתת את מערכת ההפעלה בחינם למכשירים קטנים וטלפונים זולים מתחילה להוכיח את עצמה עם לא מעט דגמים חדשים של טלפונים Windows Phone 8.1 שיגיעו עד סוף 2014 לשוק. יש לה למה לצפות. הסיבה השנייה היא שב-5 מדינות אירופה הגדולות היא רשמה עליה נאה במונחים של שנה לשנה לפי אותו מחקר שמוזכר לעיל, ובמקומות אחרים בעולם היא מתחרה כבר מול iOS על המקום השני. טוב, זה מאבק של גמדים לרגלי הענק האנדרואידי, אבל בכל זאת מקום שני טוב ממקום שלישי. הסיבה השלישית שמיקרוסופט לא תהיה זה שתדחוף לפגיעה במונופול היא מה שהיא מרוויחה מכל טלפון שמבוסס על אנדרואיד בעקבות ההסכמים השונים שחתמה עם החברות כיד להימנע מהתביעות בבית משפט.

4 רגע אז כל מה שכתבתי לעיל אומר שאפל מוכרת פחות? לא. כולם מוכרים בינתיים יותר. אפל הרי גם כך מכוונת לחלק העליון של השוק, לאלה שקונים טלפונים בלי לשים לב לתג המחיר. אבל, מה יהיה בסיבוב הבא? השווקים בהם רוכשים טלפונים יקרים רוויים מאוד, אז למי אפל תמכור? יהיה מעניין בהחלט.

5 עצוב, אבל בלקברי (BlackBerry) כבר אפילו לא מגיעה לאחוזון שמספיק כדי להציג אותה בנפרד בשוק, והיא כלולה באחרות. האם תהיה איזושהי מערכת הפעלה שתצא מהאחרות מתי שהוא? אם כן, אז רק Firefox OS, שלפי הידיעה הזו דווקא בערוץ 7, עושה כך נראה עבודה לא רעה. מי יודע, אולי הנציג היחיד שלה בישראל עלי אדמות גם יצליח לגרום למוזילה (Mozilla) להציץ לכיוון הזה?

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.