חשיפת הדיוקנאות בגוגל – עוד נקודת מבט

לפני מספר ימים חשף האתר dtown סיפור נאה לפיו “פרצת פרטיות ברשת גוגל+ חושפת אלפי פרופילים”. מבלי להכביר פרטים, כי את רובם אתם יכולים כמובן בידיעה המקורית עצמה, אספר כי הכתב גולן טופמן תפס יוזמה והחליט לגגל את מספר הקוד המשתמש שלו בגוגל+ (+Google) שלו במנוע החיפוש של החברה. להפתעתו זה הוביל אותו בסופו של תהליך למספר עמודים שפשוט אפשרו לו לחדור בקלות לדיוקנאות של אלפי משתמשים אחרים בגוגל+ אם לא יותר. הוא אף בדק שאכן מדובר בדפי מידע שמגיעים מהמחשבים של גוגל, והשיג את האישור הנדרש.

אכן, סיפור נאה ואיני בא לגרוע ממנו כלום. מדובר בחשיפה יוצאת מן הכלל שבאה בעקבות יוזמה פרטית של טופמן. עם זאת כבר בתגובה הראשונית שלי, בפייסבוק (Facebook) דווקא, הבעתי ספק אם מדובר בתקלה בגוגל+ או בשירות הדיוקנאות של גוגל שמשרת את כל האתרים האחרים של החברה אליהם ניתן להירשם.

אבל כעת לא ממש ברור לי אם בכלל מדובר כאן בתקלת אמת או יותר בחוסר אכפתיות של גוגל. ולמה? בדיקה של דפי העזרה של גוגל+ מגלה כי גוגל מתכוונת החל מה-1 באוגוסט הקרוב שלא לאפשר יותר שימוש בדיוקנאות פרטיים. מי שירצה להשתמש בשירות הדיוקנאות של גוגל, יצטרך להגדיר אותו כציבורי בלבד. בעצם, הוא לא יצטרך להגדיר אותו, כי לא תהיה אפשרות אחרת. החל מאותו יום גוגל פשוט תמחק את כל הדיוקנאות שלא יהיו ציבוריים.

אנחנו חושבים שהשימוש בדיוקנאות גוגל לעזור לאנשים למצוא אתכם ולהתחבר אליכם באופן מקוון היא הדרך הטובה ביותר להשתמש במוצר. דיוקנאות פרטיים אינם מאפשרים זאת, לכן החלטנו לדרוש שכל הדיוקנאות יהיו ציבוריים.

זה ההסבר של גוגל להחלטה הזו, ולמרות שהיא מופיעה בעמודי העזרה של גוגל+, שירות הדיוקנאות של גוגל משותף לכל השירותים האחרים שמציעה החברה.

אז אולי פשוט לא היה אכפת לגוגל שיגיעו לנתונים האלה בימים שאחרי השקת גוגל+? אולי היא פשוט הזניחה את הנושא “בכוונה” גם על חשבון אאוטינג של אלו שמעדיפים למחוק את החשבון שלהם ולא לחשוף אותם לעיני כלל הציבור אלא רק למי שהם בוחרים בו? אולי הם פשוט ניסו להעביר ככה “מסר” לאותם עקשנים בודדים למדי, לפי טענתה, שהם עדיין לא ציבוריים?

כמובן שאין לי תשובות לשאלות הללו. אבל דבר אחד בטוח, זה רק מוכיח שגם כל אמצעי האבטחה הגדולים ביותר לא יכולים לעמוד בפני החלטה או מעשה טיפשות של מישהו שמובילה לחשיפת נתונים.

אני נמנה על אלו, מסיבותיי, שלא אכפת להם שהדיוקן שלהם בגוגל יהיה חשוף לרווחה. תארבחו ותסעדו. אבל מה עם אלו שכן יעדיפו לוותר על הדיוקן שלהם בגוגל? כיצד זה יבוא לידי ביטוי בשימוש שלהם בגוגל+ גם אם גוגל לא תטיל איסור על מי שאין לו דיוקן גוגל להשתמש בשירות?

מה אתם בוחרים?

עוד משהו שכדאי לקרוא >  מי בכלל סומך על ההגנה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.