הפליפ פלופ לאחור של ChromeOS

נו, אז מה אתם אומרים רבותי ומקווה גם גבירותיי (איך אפשר לדעת כשאין תגובות?) על הפליפ פלופ המרשים שהפגינה השבוע ChromeOS, מערכת ההפעלה הכי מיותרת עלי אדמות? איך זה שפתאום בגוגל (Google) החליטו ששולחן עבודה (הודעה רשמית כאן בלקוניות, הסבר ברור יותר בהרבה כאן) זה משהו שכן צריך וראוי לתת למשתמשים? איך זה שהדבר היחידי שהיה שונה לחלוטין במערכת ההפעלה הזו, שגם ככה לא ממש מצאה קהל אוהדים מדהים, בלשון המעטה, ככה נמחק לו מהפרוטוקול ועכשיו אפשר לעבוד גם מחוץ למסגרת של חלון דפדפן אחד ויחיד? ציון 10? ציון 0? איזה ציון הייתם נותנים?

מה שבטוח הוא שמי שחשב שאנדרואיד (Android) ו-ChromeOS הולכות ומתקרבות זו לזו, עד כדי איחוד, יכול לנוח בשקט: זה לא יתרחש כל כך בקרוב. הממשק החדש של ChromeOS כל כך רחוק מהשיטה של כל הפעילות בחלון אחד ויחיד, לפי מה שהטיפה אליו עד עכשיו ולפי שיטת העבודה בכל חכמופון, טאבלט או המטרו של חלונות 8, שקשה לראות איך הקווים ההולכים ומתקרבים מתחברים פתאום, אלא אם גוגל תחליט יום אחד בבוקר שדי לה לבזבז זמן ומשאבים על עוד “סתם” הפצת לינוקס.

בעצם, זו ממש לא סתם עוד הפצת לינוקס, זו הפצת לינוקס מעצבנת במיוחד. אם אני אוריד מהרשת הפצה נורמלית של לינוקס, לפחות לתחום הצרכני, אחרי כמה דקות היא כבר תרוץ בקלות במחשב המזורגג והעתיק שיושב על שולחן העבודה שלי, ותרוץ טוב. אבל במקרה של ChromeOS? לא, אין סיכוי. אני צריך שגוגל תאשר שהמחשב שאני רוצה להפעיל עליו את מערכת ההפעלה הזו יהיה חייב לקבל את האישור שלה.

מעבר לכך שמדובר הרי בטיפשות לכל דבר – בהיבט של המאבק מול מיקרוסופט שגוגל יכולה להכחיש או לא מכאן ועד הודעה חדשה – כי הרי הגישה הייתה צריכה להיות מערכת הפעלה שכל אחד יכול להתקין בשיא הקלילות, זה גם מוציא בכלל את החשק להתעסק איתה מבחינת היצרנים. לא פלא שהחדשות על כך שסוני (Sony) מתכננת מחשב משלה שיריץ את מערכת ההפעלה הגוגולית (כאן) הפתיעו רבים. למה צריך לשבור את הראש? במקרה הכי גרוע הרי אפשר בפשטות להתקין אנדרואיד. אם זה עובד בטאבלט, למה שזה לא יעבוד במחשב עם מקלדת?

אז למה זה קרה? איך הופיע לו לפתע שולחן עבודה עם פס כלים בגרסת הבטה של ChromeOS? מכיוון שלא משנה הסיבה, גוגל לא מוותרת בינתיים על מערכת ההפעלה שלה, ואפילו ההפך. כמו שמדווח בקישור כמה שורות למעלה, היא אפילו מחפשת דרכים חדשות לחזק את מעמדה. אז שזה ירוץ על ARM, שזה ירוץ עם שולחן עבודה ושיהיה אפשר אפילו לשים קיצורי דרך ולהציג כמה חלונות עבודה זה ליד זה או מעל זה או מתחת, רק שיצרניות יחליטו ולנסות את זה. אז אם שולחן עבודה יעזור, כי בשיטה האחרת זה לא ממש הלך, אז שיהיה שולחן עבודה.

רק שאני מקווה עכשיו שהם כבר ישחררו גרסה שכל אחד יוכל להתקין בכל מחשב. חוץ מזה שום דבר לא יעזור להם.

3 תגובות

  1. כי אנשים לא יכולים בלי שולחן העבודה.
    ועשכיו נחכה בסבלנות ונראה את מייקרוסופט אוכלת את הכובע כי אין שולחן עבודה נורמלי בווינדוס 8.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.