דרק מאייר יכול להירגע: אורקל לא תרכוש את AMD

רק תראו מה עושה ספקולציה פרועה לשוק, במיוחד כשהיא נובעת מאמירה של אחד האנשים בעלי הכריזמה הגדולה ביותר בשוק המחשוב של הארגונים הגדולים, הלו הוא לארי אליסון, המנכ”ל של אורקל (Oracle) שאפשר לומר כשהוא פוצה את הפה אז האנשים בהחלט מחכים לראות מה יש לו לומר. כן, אם תרצו, מעין סטיב ג’ובס כזה, אבל אליסון לא משחק בטלפונים ובטאבלטים. אל תצחיקו אותו. באמת.

לכן כשהוא פותח את הפה ואומר משהו כולם עוצרים את הנשימה לרגע ומקשיבים היטב, בעיקר לאחר הרכישה הענקית של סאן מיקרוסיסטמס
(Sun Microsystems) שהכניס אותו אל חיי המשתמשים הצרכניים בגלל שהיא כללה גם את העברת הידיים של OpenOffice.org, חבילת התוכנות המשרדיות החינמית, וגם של פלטפורמת Java שמשמשת, בין השאר,לכתיבת יישומים רבים לטלפונים החכמים.

אז כשאליסון אמר ביום האחרון של כנס Oracle OpenWorld שהוא, הבחרה שלו, מזה זה משנה, מתכוון לרכוש חברת שבבים כדי שיוכל לשלוט טוב יותר בייצור הפלטפורמות שמתאימות למאגרי הנתונים שהם הליבה העסקית של החברה, כל העולם התחיל להתרוצץ ימינה ושמאלה ולשאול לאיזו חברה הוא מתכוון, כי כנראה יש דברים בגו. אפילו בבורסה הוזנקו למעלה מחירי המניה של אורקל וגם של חלק מחברות השבבים, כולל אחת בשם AMD, שהיא על הנייר המתחרה האמיתית היחידה של אינטל (Intel).

האמת שב-AMD הופתעו לשמוע על ה-‘הצעה’. אף אחד לא דיבר איתם לפני כן, ודרק מאייר, המנכ”ל הנוכחי של החברה, שלח מיד מסר כפול משמעות: “אנחנו לא למכירה אבל נשמח להקשיב לכל הצעה שתהיה מעניינת עבור בעלי המניות שלנו”.

אז הנה מסר קטן, ממני בישראל הקטנה מאוד שלא ממש נספרת בשנה שנתיים האחרונות על ידי AMD מאז שהפכה לחברת תכנון מעבדים ואת הייצור זרקה ממנה והלאה לטובת בית השקעות מאיחוד האמירויות: מאייר, אל תחכה לטלפון. כלומר יכול להיות שאליסון יתקשר, אבל במקרה הטוב הוא יזמין לכוס קפה ידידותית כדי לצאת ידי חובה, אבל הוא לא מתכוון לרכוש את AMD.

אבל ל-AMD יש מעבדים לא רעים בכלל לתחום השרתים, ואם אליסון מחפש לשרתים שהוא מתכנן מעבדים x86, זו דווקא יכולה להיות רכישה לא רעה על פניו. אבל AMD היא ממש לא רק מעבדים לשרתים. נכון שבשוק המחשבים הניידים היא כמעט ולא קיימת, אבל באירופה לפחות, וגם באסיה, היא מוכרת מעבדים בכמות סבירה למחשבים נייחים, במיוחד לתחום הצרכני.

למעשה התחום הצרכני הוא החלק החזק שלה. זה לא רק שהיא ככל הנראה מוכרת יותר מעבדים לתחום הזה, וכשאני מדבר על צרכני אני מדבר גם על SMB קטנים באמת, אסור לשכוח שעיקר ההצלחה של החברה היא דווקא כרטיסי התצוגה. זוכרים שהיא רכשה את ATi, יצרנית כרטיסי התצוגה הקנדית, במחיר מוגזם? למעשה החטיבה הזו היא מה, שבמידה רבה, החזיק את AMD בחיים. בשוק כרטיסי התצוגה המכירות שלה הלכו וגדלו.

אז אם אורקל תרכוש את AMD, ונניח שהיא תוכל להתמודד עם כך שמכירות מעבדי השרתים ירדו באופן קיצוני כי מתחרות של אורקל כיום לא יסכימו לרכוש ממנה מעבדים לשרתים שהם בונים עבור המוצרים שלהם. מה היא תעשה עם כל התחום הצרכני? תמחק אותו ותוותר על ההכנסות רגע אחרי שהיא תצטרך לשלם על זה כסף? תיכנס לתחום הזה? עוד יותר מופרך. תמכור את זה למישהו אחר? שוב יהיה כאן אובדן כספים לא קטן.

אז מאייר יכול לשבת בשקט, ואליסון, למרות שלא סגר את הדלת, גם לא ייקנה מחר חברת שבבים. זה פשוט משהו שהוא רוצה לעשות, ואולי זה יקרה. ואולי לא.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.