“עולם המשחקנות זה עתיד השוק. בעצם, זה הולך להיות עולם ומלואו”

“שוק המחשבים הישראלי גדל בערך ב-10% בשנה האחרונה, הפוך למגמה הגלובלית וזה קצת הפתיע אותנו. שוק המשחקים פחות או יותר הכפיל את עצמו. אני יכול לספר לך שמנקודת המבט של אסוס (Asus) בישראל היינו בשנה האחרונה עם פי שתיים מכירות לעומת השנה הקודמת של ניידים למשחקים, והדרישה רק הולכת וגוברת”, כך אמר רועי נפשי, מנהל תחום המחשבים האישיים באסוס ישראל בשיחה שערכנו לאחרונה במלך השקת קו המחשבים הניידים החדש של החברה בארץ.

לדעתו יש לכך מספר גורמים ואחד מהם הוא ירידה יחסית במחירים של ניידי המשחקים. ” אם פעם היינו מדברים על מחשבי בסיס במחיר של 8,000 שקלים ומעלה, אפשר כיום להשיג מחשבי משחקים במחירים של 6,000 וגם 5,000 שקלים ופחות, ואלו מחשבים שנותנים פתרון נהדר למה שמוגדר כמשחקנים מתחילים”, הוא אמר.

עבור אסוס, סיפר נפשי, זהו שוק טוב שהולך, מתקדם ומתחזק. הוא גם מוסיף שחברה הבינו שזה אינו שוק אחיד, והחליטו להתמקד בכך שצריך להביא פתרונות שמתאימים לכמה וכמה רמות של משחקנים (גיימרים). “יש את המתחילים, יש אלה שזה ההובי שלהם שעובדים ביום יום ומדי פעם ניגשים למחשב לשעה של משחק בערב, ועדיין הם צריכים את המחשב שיספק להם את היכולות שהם צריכים לזמן הזה. ויש כבר את החברה שכבר יותר ממתקדמים, שלוקחים את זה מאוד ברצינות, שהם חברים בליגה שיש להם מעטפת סוציאלית שמלווה את הנושא הזה והם צריכים ציוד יותר איכותי כי הם צריכים להתבלט בקבוצה שלהם. יש פה היבטים שהם מעבר למשחק עצמו, וגם כמובן שיש את אלה שאפשר לומר עליהם כבדים שמחפשים תמיד את המילה האחרונה ואפילו  מתייחסים לזה כאל סוג של מקצוע נוסף אם לא עיקרי, והם יחסכו כל שקל כדי לאפשר לעצמם לקנות תמיד את הדבר החדש”, הוא הסביר.

עד לאחרונה ממש עוד דיברו בשוק שמה שחשוב זה לא הביצועים, אלא זמן עבודה, פחות צריכת חשמל, בניידים שיחזיקו יותר זמן. אפשר לומר שזהו, חזרו לימי תביאו לי ביצועים?
“בהחלט, הביצועים והמהירות חזרו להיות הדבר הכי חשוב במיוחד במחשבים למשחקים, ודרך אגב זה גם בא לידי ביטוי במסכים שמוצעים כיום לשוק הזה כי הם חייבים להיות איכותיים ולהגיב מאוד מהר כדי לעמוד בביצועים של המשחקים. כל משחקי היריות, לדוגמה, חייבים דיוק מאוד גבוה ולכן קצב הרענון של המסכים חייב להיות מאוד גבוה. זו למעשה כל חוויית המשתמש שמחפשים. אז שמת את המעבד הכי מהיר, שמת את כרטיס התצוגה הכי טוב, ואז המסך לא מסוגל להציג את הגרפיקה כמו שצריך, אז מה עשית עם זה? זה מאוד קריטי, וגם בניידים עצמם מקבלים כבר מסכים עם קצבי רענון של 144 הרץ”.

הצגת מחשבי המשחקים החדשים של אסוס בפתח תקווה, ינואר 2019

קשה להגדיר את המשחקן המקומי

על שאלה אחת נפשי קצת התקשה לענות, וזו מי היא להגדרתו השחקן הישראלי הממוצע, והוא גם הסביר למה הוא מתקשה בכך. “יש לנו שוק לא מבוטל של מכירות מחשבים שמגיעים עם כרטיסי סדרת ה-1xxx הנמוכים, GTX 1050 וגם 1060 ו-1070 וגם אנחנו שואלים את עצמנו מי בדיוק רוכש אותם, האם זה משחקנים שקונים את המחשבים הללו או אנשים שרוכשים את המחשבים הללו לצורכי אבטחה, כולל האקרים לבנים. אנחנו גם יודעים שבישראל שוק ההיי-טק מאוד מפותח, כולל כמובן הרבה חברות הזנק, שרוצים עוד קצת ביצועים אז קשה לי לענות על השאלה כמה ממחשבי המשחקים אכן הולכים למשחקנים וכמה הולכים לצורכי עבודה”, הוא אמר.

וברמה העולמית, ואני לא מתכוונן ל-eSports?
“זה הרבה יותר מפותח, אין אחד כמעט שאפשר לומר עליו שהוא לא משחקן”.

אם הייתי אומר משפט כמו שיש מזל לשוק ה-PC, המשחקנים הצילו אותו, אני צודק או לא?
“כן בהחלט אתה צודק. ה-PC במגמת ירידה בכל העולם. יש תחרות עזה, יש צמצום ברווחיות. גם שיעור התחלופה ירד. כיום מחליפים נייד סטנדרטי כל חמש שנים, פחות או יותר, במיוחד אם קנית מחשב טוב וגם בגלל שהרבה מאוד שימושים עושים כיום בטלפון החכם במקום במחשב. לעומת זאת, בתחום המשחקנות, אנחנו בקצב רענון של שלוש שנים ואפילו שנתיים. מי שתופס את עצמו כשחקן רציני מחליף כל שנתיים כי אחרת הוא נשאר מאחור. גם מתח הרווחים יותר גבוה, וגם אם אני לא בטוח שאפשר לקרוא לזה קרש ההצלה, אין ספק שכל היצרניות נוהרות לשם כיום ומבינות שמכאן מגיע הכסף והגידול”.

הייתה פעם אמירה שאם אתה רוצה באמת לשחק, אתה חייב מחשב על השולחן.
“זה כבר ממש לא נכון. הניידים מונים ביצועים לא פחות מנייחים והם מאפשרים לשחקן המון דברים שמחשב נייחל לא מסוגל לספק. כפי שאמרתי, גיימר כיום זה לא רק משחק. מי שבאמת נכנבס לתחום זה עוטף אותו: זה חברים, זה מפגשים, זה שיחות. הניידות יש לך חשיבות, ויותר מכך, אם אתה יכול לשחק רק מהבית שלך, זה אפילו כבר חסרון. אנשים רוצים להתנייד”.

אבל, בלי להעליב אף יצרנית, הממוצע כיום למחשב משחקים זה שעה וחצי עבודה. לזה לא ממש אפשר לקרוא ניידות.
“אבל אני יכול לקום וללכת עם המחשב בקלות? כן, נכון אם אתה ממש רוצה לאמץ את המחשב כדאי שהוא יהיה מחובר לחשמל, אבל עצם העובדה שאתה מסוגל ללכת עם המחשב למקום אחר, זה החשוב. וכן, נכון מחשבים משחקים עם מסכי 17 אינץ’ שקלו פעם ארבע וגם חמש קילו, אבל זה פעם. כיום הם מתקרבים ל-2.5 קילו ובמשקל זה, בתיק טוב, זה כבר לא משקל משמעותי כל כך. גם הסוללה כן הולכת ומשתפרת”.

מה גודל המסך הכי פופולרי?
“גם בשוק המשחקים עדיין 15.6 אינץ’, אבל אני מעריך שהחלק של מסכי 17.3 אינץ’ ילך ויגדל בגלל השיפור המשמעותי ביחס המסך לגוף. זה כבר בגודל של מחשבי 15.6 של פעם, ואין בעיה לקחת אותו”.

ולסיכום?
“עולם המשחקנות זה עתיד השוק. בעצם, זה לא רק עתיד השוק. זה הולך להיות עולם ומלואו, זה הולך לכיוון של מציאות מדומה, זה אפילו יותר ממשחקנות, זה חלק מהחיים. זה לא רק מחשב”.

קרדיט תמונות: צבי קצבורג

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.