מה ל-Google Glass ולמהפכה בעיתונות האזרחית

“הווידיאו הזה הוא הוכחה ש-Google Glass ישנו לעד את העיתונות האזרחית”. כך, באופן חד משמעי ובלתי ניתן לערעור, קבע השבוע יחצן אמריקאי בשם כריס בארט. כפי שדווח בפורטל אנשים ומחשבים בארט, לאחר ששם את ידיו על המשקפיים החדשים של גוגל, יצא לטיול בטיילת של עיירה בשם ויילדווד בניו-ג’רסי, וצילם בעזרתם מעצר משטרתי. ברוב התלהבותו הוא העלה את הסרטון ליו-טיוב וקבע את מה שקבע.

האמנם? האם אנחנו באמת נמצאים על סף עידן חדש? תרשו לי לא להתרגש במיוחד מהאמירה של בארט דנן וגם לא מאמירות דומות של אנשים אחרים.

יש כמה סיבות טובות להתייחס אפילו בשעשוע משהו אל הצעצוע החדש של גוגל, וכנראה בקרוב גם של חברות אחרות. אין ספק שקל בעזרתן, לפי תיאורו ולפי מה שמספרים גם אחרים שהתנסו במשקפיים, לצלם אירועים מרתקים כאלה או אחרים, החל ממעצרים משטרתיים לוהטים, דרך אסונות טבע ועד אירועים פוליטיים מהפכניים. אבל מכאן ועד שינוי העיתונות כפי שאנחנו מכירים אותה, המרחק עצום.

האם אתם חושבים שחפיץ (וסליחה על ההתעקשות) שעולה 1,500 דולרים נכון להיום יכול להיות משהו שיגרום למהפכה? כדי שהתקן כזה או אחר יגרום שלינוי בהרגלי הצריחה, הוא צריך להימכר במיליוני יחידות ולא בעשרות אלפים ולא באלפים. כדי שהמשקפיים יוכלו לגרום למהפכה כלשהי, הם יצטרכו להימכר במחיר שהוא לכל היותר שליש מהמחיר הנוכחי. אז אולי זה יהפוך למשהו המוני, למשהו משמעותי.

אבל גם אחרי זה. אסור לשכוח שהמשקפיים לא המציאו שום דבר ולא ממציאות שום דבר חדש, לפחות בכל מה שקשור לעיתונות אזרחית. השינוי הזה התרחש כבר מזמן, לפני שנים, בימים בהם התחילו לצייד במצלמה על טלפון שהוצע בשוק, חכם או יותר. אז התרחשה המהפכה עליה מדבר בארט. הרי אין כיום כמעט אדם, בעולם המערבי לפחות, שלא מצויד בטלפון שהוא מספיק חכם כדי לצלם וידאו או תמונות ואף להעלות אותם בשיא המהירות לאינטרנט, באמצעות שירות אחסון זה או אחר. מכיוון שהטלפון זמין כמעט תמיד בכל רגע שאנחנו מחוץ לבית, האפשרויות להעביר דיווחים מהשטח הן כמעט בלתי מוגבלות.

יחד עם ההתפתחות של טוויטר (Twitter) ופייסבוק (Facebook) זה השלים וחיזק את המעמד של העיתונות האזרחית, עיתונות שלא מחכה לעיתונאים אמיתיים שיבואו ויבדקו מה מתרחש, אלא מדווחת באופן מיידי בלי עריכה, בלי חשבון ולעיתים קרובות גם בלי לחשוב עד כמה התמונות פוגעות בצנעת הפרט ובפרטיות שלו.

ויותר מכך, לעיתים קרובות למדי העיתונות המסורתית, בעיקר הטלוויזיונית, מסתמכת על תמונות וסרטונים שצולמו בשטח על ידי בעלי טלפונים שמיהרו לשלוח את התוצרת שלהם לקו אדום כזה או אחר. על העיתונות האינטרנטית בכלל אין מה לדבר. אז איפה השינוי שמציעות המשקפיים? בכך שבמקום שהמצלמה תהיה זמינה ביד יהיה תהיה זמינה על האף? זה התפתחות, אולי, מהפכה זה לא.

זו גם לא תהיה מהפכה כשמצלמות יתחילו להיות משולבות בשעונים חכמים כאלה או אחרים. כבר קראתם מה אני חושב על המכשירים הללו (ואם לא, עכשיו זה בדיוק הזמן המתאים), אבל זו רק שאלה של זמן עד שהעניין הזה יתפוס. מכיוון שלהבדיל מהמשקפיים בענייני שעונים עוסקות כבר חברות רבות, אני צופה שהמחירים שלהם יצנחו יחסית מהר, והתכונות שלהם, מצד שני, ישופרו בהתמדה. שילוב מצלמה הוא רק שאלה של זמן, ואם יש מצלמה על היד באופן קבוע, תהיה איזושהי בעיה לצלם אירועים חדשותיים? ברור שלא. אבל גם במקרה הזה זו לאל היותר תהיה התפתחות ולא מהפכה.

ועוד משהו קטן: זו רק שאלה של זמן לדעתי, לאור חשיפת תוכנית PRISM, מתי יתחילו להתעורר ברשת סיפורי קונספירציה שקשורים למשקפיים/שעונים. אנשים עוד יתחילו להאמין שאנשים בשחור (Men in Black) מסתובבים בינינו ומצלמים כל מה שאנחנו עושים בהרשאה של הממשלה או סוכנות ביון כזו או אחרת. בררר….

פורסם במקור ב-TheNewCom מבית אנשים ומחשבים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.