בגוגל צריכים ללמוד משהו ממיקרוסופט

אני עוד מתקשה להאמין שכתבתי את הכותרת הזו לעיל. חשבתי על כמה נוסחים אבל הבנתי שאין ברירה, אי אפשר לברוח מהאמת: בכל מה שקשור להתנהלות של גוגל בנוגע למערכת ההפעלה שלה, כדאי לה שתלמד כמה דברים, ומהר, מהדרך בה התנהלה מיקרוסופט (Microsoft) בהשקה של Windows 7, ובעיקר באחד הדברים הבולטים שלה, וזה הפתיחות – האפשרות שהיא נתנה לכל מי שרצה כמעט להוריד, לבדוק, להריח ולתת משוב… משוב, אחד הנכסים החשובים ביותר בכל יצירת תוכנה, ובטח ובטח כשמדובר במערכת הפעלה.

גוגל (Google) מצידה דבוקה לקוד הסודיות המדהים שלה שאולי מאפשר לה להפתיע עד מאוד מדי פעם, כמו במקרה של ההשקה הראשונה של דפדפן הכרום (Chrome) שלה, אבל מאוד מרחיק ממנה מצד שני את אלה שבאמת יכולים אולי לעזור לה בלי להרגיש בכלל, קרי עיתונאים ובלוגרים שאוהבים טכנולוגיה וכותבים וכותבים ועוד קצת כותבים כשהם מתלהבים ממשהו.

השבוע, בפגישה בנושא אחר עם אנשי גוגל, ביקשתי באופן בלתי רשמי בן אדם לא רשמי שקשור לעניינים שאולי ינסה לדאוג לי בכל זאת לקוד הנוכחי של Chrome OS. התשובה שקיבלתי ממנו, בחיוך כמובן, הייתה שאני אעשה מה שעושים כולם ואוריד את מה שאפשר למצוא באינטרנט. כלומר, לך תוריד גרסה ישנה ולא רלבנטית, תתקין ותשחק.

לא רוצה… מה יצא לי מזה? אז מה אם אני טכנולוג, זה אומר שאני צריך לבדוק משהו שהוא לא ריאלי בעליל, וכנראה הודלף בכוונה לרשת על ידי אנשי גוגל (אולי בתור מהלך הטעיה נוסף?) אני יודע שהיו הרבה שרצו והוריד והתקינו, כמו למשל הסקירה הנאה הזו ב-the Gadget Spot,אבל אני לא רוצה להתעסק עם קוד ישן שברור שהוא ישן, ויכול להיות שהוא אפילו לא דומה למה שיש כיום במערכת!

מיקרוסופט למדה מהעבר שלה ובזריזות. אחת הסיבות ש-Windows 7 התקבלה בהתלהבות משהו בידי הכתבים הטכניים היא שעד היציאה של מערכת ההפעלה הם כבר זכו לטעום אותה באמת, כמו שהיא אמורה להיות בגרסה הסופית, ועל זה מגיע למיקרוסופט את כל הקרדיט, במיוחד שהיא הרוויחה כמויות עצומות של משוב.

בגוגל בוחרים בשיטה השנייה, ולדעתי הם סתם יוצרים נגדם אנטגוניזם. אבל זו הבחירה שלהם.

ובכל זאת,יש פה משהו? לא ממש בטוח…

אז זהו, שכנראה שלצערי צדקתי בפוסט הקודם שלי בנושא. טענתי שאף אחד לא ייפול מהכסא, וצדקתי. אמנם לפי משלי (פרק כ”ז, פסוק ב) “יְהַלֶּלְךָ זָר וְלֹא-פִיךָ; נָכְרִי, וְאַל-שְׂפָתֶיךָ” (ותודה לויקיפדיה), אבל מצד שני בבית הספר חזרו הלוך ושוב רק על החלק הראשון של הפסוק, ובהטעמות שונות ומשונות… אז יאללה.

אני אפילו לא מנסה לחפש אחורה את כל הכותרות שזעקו בהכרזה הראשונה על מערכת ההפעלה של גוגל: מיקרוסופט היזהרי. אני דווקא חשבתי

“שבמיקרוסופט לא מדירים שינה מעיניהם כרגע. כדי שזה יקרה, צריכה לנחות בעוד שבוע, ואולי יותר, הפתעה מאוד מאוד מרעישה בקנה מידה שיגרום לזעזוע בעמודי התווך של עולם המחשוב. זה לא יקרה”.

אבל זה אפילו יותר גרוע ממה שאני חשבתי וכתבתי. שימו לב לכותרת של כתבה שפורסמה בזמנו ב-LinuxWorld (שהיא בעצם כתבה של פול סוארז מ-PC World):

“גוגל חשפה את Chrome OS; העולם הטכנולוגי מפהק”.

קטלני. נורא. מערכת הפעלה חדשה והעולם מפהק אליה. אח, אני חושב שלא רק במיקרוסופט אהבו את הכותרת הזו אלא גם בהרבה מאוד קבוצות שעוסקות בהפצות של לינוקס פלטו גיחוך מרושע כשראו את הכותרת הזו.

אז לגוגל תהיה מערכת הפעלה שתעלה מהר על כמה נטבוקים… אז מה? אני חושב עכשיו על יצרניות הנטבוקים: אז אולי הן יציעו פה ושם איזה דגם בודד שיישלח לגוגל להתאמה מלאה של המחשב למערכת ההפעלה – ואולי הגיע הזמן להפסיק לקרוא לה מערכת הפעלה? – אבל את רוב המחשבים שלהן הן ישאירו עם חלונות 7 שמתפקדת היטב ואם לא, אז מה רע באיזו הפצת לינוקס שמותאמת מראש לכל נטבוק בלי עבודה והתאמה מיוחדת? אז מה אם מערכת ההפעלה של המחשב לא תעלה ב-3 שניות? גם 9 שניות זה בסדר… לא צריך להגזים!

אז או שאין פה בעצם שום דבר, או שגוגל מנהלת פה את הטעיית חייה והולכת לצחוק על כולם.

ובכל זאת, הורדתי מהאינטרנט… דברים אחרים

בסופו של דבר הלכתי לסייר ברחבי האינטרנט, אמרתי לעצמי שאולי מישהו לא כל כך מפחד מגוגל ובכל זאת ישחרר קוד מעודכן יותר.

חזרתי עם גרסה מעודכנת של VirtualBox, התקנתי מייד כמכונה וירטואלית את Mandriva Linux 2010, קצת מסתבך עדיין עם Fedora 12, אבל יהיה בסדר בסוף ובהמשך מתכוון להגיע, כשיהיה לי זמן, גם ל-openSUSE 11.2.

תודה על הרעיון!

2 תגובות

  1. הקטע של השבע שניות התמיהה אותי נורא. הרי כולם היום משתמשים בנטבוקים בsleep אז למה שיהיה אכפת לי כמה זמה לוקח boot של מערכת ההפעלה? מחשב הדסקטופ שלי עובד כל הזמן, אז שוב התכונה שהכי פומפמה של מערכת ההפעלה מבוזבזת עלי לחלוטין.

  2. מה שמדהים מרק הוא שהדסקטופ שלך ושלי ושל כולם בכלל לא מעניין את גוגל. והמחשב הנייד שלי, גם אם הוא לא נטבוק, נשאר במצב שינה היום בזכות חלונות 7, ואני לא יודע כי אף פעם לא השתמשתי בלינוקס בנייד, אבל אני חשוב שגם בלינוקס זה לא לוקח זמן להתעורר משינה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.