על הכתפיים של Windows 7 – עד כמה זה חשוב למיקרוסופט?

בוקר טוב עולם, מה שלום כולם? האם כבר חגגתם את חגיגת Windows 7 שלכם כמו שבמיקרוסופט (Microsoft) ממש, אבל ממש, היו רוצים שתעשו? וכי למה לא, הרי מדובר בהשקה רשמית של מערכת ההפעלה החדשה. ביג דיל? את האמת, לא ממש. לא, לא בגלל שמערכת ההפעלה הזו היא לא ביג דיל, ממש לא. לדעתי, ולדעת רבים וטובים ממני, מדובר במערכת הפעלה שמספקת את הסחורה יפה מאוד. אבל, אם תרצו, זה רק עוד תאריך רשמי בהיסטוריה הארוכה של מערכות ההפעלה שיצאו מבית מדרשו של ביל גייטס האיש שפעם מיקרוסופט הייתה בעצם הפנים שלו וכמעט רק שלו.

אני חושב שהתאריך המסוים עצמו לא ממש חשוב. מה שבאמת היה חשוב היה שבמיקרוסופט היו מאוד זקוקים לתאריך מסוים כדי להראות שהם עומדים בלוח הזמנים שהם קבעו להם (ומישהו זוכר כמה פעמים הוא השתנה? אני כבר לא) והם שמו את הקופסאות על המדפים בזמן, ולכך אפילו התייחסו בדבריהם היום בהשקה בתל-אביב דני ימין מנכ”ל מיקרוסופט ישראל יחד עם רובי באך, נשיא חטיבת בידור ומכשירים במיקרוסופט העולמית, שהגיע לראשונה לארץ במיוחד לצורך ההשקה.

למיקרוסופט היה מאוד חשוב לבצע את ההשקה של מערכת ההפעלה החדשה שלה שכבר באותו רגע אפשר לגשת לחנויות, ולרכוש מהמדף את אחת הגרסאות שקיימות, ולהתקין אותה מייד שמגיעים הביתה. ויותר מכך, למיקרוסופט היה חשוב מאוד שכבר ברגע ההשקה יהיו בשוק מחשבים עם Windows 7 שניתנים לרכישה ולא כאלה שמציעים רק פמפלטים להחלפת Windows Vista ב-Windows 7 כשהיא תהיה זמינה. ולא, מיקרוסופט ממש לא רוצה שתחכו, היא רוצה שכבר עכשיו, אם אתם משתמשי חלונות, תמירו את המערכת הישנה שלכם בגרסה החדשה ושלא תחכו לחבילת השירות הראשונה או כל שם אחר שאולי ימציאו – והיא כנראה תגיע מתי שהוא בסביבות ספטמבר או אוקטובר 2010, אם לא לפני.

חדשה אבל מבוססת על הקודמת

במסיבת העיתונאים עצמה התייחסו בעיקר לדברים שמעניינים את השוק הצרכני, ובאמת, הרבה מאוד מהדברים החדשים שהוטמעו במערכת ההפעלה החדשה מיועדים לשוק הביתי, אותו שוק שנשאר ברובו עם Windows XP ולא הסכים לעבור הלאה כי הוא ממש לא מצא צורך בכך. חלק גדול מהפנייה לשוק הזה בא לידי ביטוי בממשק משתמש הרבה יותר ידידותי, הרבה יותר נגיש והרבה יותר מהיר. אבל אני לא בא כאן לתאר את התכונות של Windows 7, יש מספיק מקומות שחורשים אותה לעומק ולרוחב, השאלה שמעניינת אותי היא עד כמה Windows 7 חשובה למיקרוסופט. עד כמה מערכת ההפעלה הזו חשובה לה בעיקר כשהיא מגיעה אחרי Vista.

רק עוד פסקה טכנית אחת: שלאף אחד לא יהיה ספק – Windows 7 מבוססת בחלקים גדולים שלה על Windows Vista. כשהתחילו לעבוד עליה בערך לפני שלוש שנים אף אחד לא חשב שהתגובה ל-Vista תהיה כל כך קשה, ואת הבסיס אי אפשר לקחת ממנה. עשו בה טעויות רבות מבחינת ממשק משתמש, מהירות עבודה וטיפול בזיכרון, אבל הבסיס היה נכון וב-Windows 7 יש הרבה מאוד תשובות לתקלות שהתגלו במערכת ההפעלה הקודמת, ובעיקר מהירות עבודה וטיפול בזיכרון.

טוב, אז עד כמה חשובה Windows 7 למיקרוסופט? זה שבאך נחת כאן לראשונה זו כבר הוכחה אחת מיני רבות, וזה מה שהוא אמר:

“אנשים רוצים שהכל יקרה מהר יותר. שהמחשב יעלה יותר מהר, שהיישום יעלה יותר מהר, שהמעבר בין היישומים יקרה מהר יותר ושהחזרה לשולחן העבודה תהיה מהירה יותר, וזה בדיוק מה שאנחנו מציעים עם Windows 7. עוד דבר שמרבים לדבר עליו הוא אמינות ואבטחה ו-Windows 7 היא טובה יותר גם במובנים האלה. אני משתמש ב-Windows 7 כבר תשעה חודשים מאז הבטא והמוצר עובד באופן מושלם ואמין. היא כאן ואף פעם לא היה טוב יותר להיות בעל מחשב PC”.

ובלשון אחרת: לכו תקנו, כי זה מוכן, אפוי, וזה טוב, וכן גם לא פישלנו וגם אם ההערות של אנשים ב-Twitter (טוויטר) נכונות, שאנחנו חוגגים אולי חוסר פישול ולא ממש חדשנות, זה עדיין לא אומר שאתם צריכים להישאר עם המשחקים שלכם ועם הרשתות החברתיות שלכם ב-Windows XP. תעברו ל-Windows 7, זה יעשה לכם רק טוב מכל הבחינות, טוען באך בין השורות.

מה יקרה עם הארגונים?

אבל עם כל הכבוד לבאך ולצרכנים, מה שבאמת חשוב למיקרוסופט זה הארגונים. את המכה הקשה ביותר חטפה מיקרוסופט מהמגזר הזה, ומעבר למכה הכלכלית הקשה, זו הייתה מכה לאגו: אפילו רוב הארגונים שכן בדקו החליטו נגד Vista, ובסך הכל יותר מדי ארגונים אמרו בעצם למיקרוסופט – תשמעו חברה, אנחנו יודעים שאתם רגילים שאנחנו מחליפים את כל המחשבים שלנו ואת כל מערכות ההפעלה שלהם לגרסה החדשה ברגע שהיא יוצאת. אז זהו, לא הפעם. אנחנו עושים מה שטוב לנו ולאו דווקא טוב בשבילכם. בשבילנו Windows XP זה יותר טוב מ-Windows Vista, נתראה מתי שהוא אולי לקראת 2014, שהתמיכה ב-XP תמות סופית.

2014? אז כבר בכלל Windows 8 אמורה להפציע כבר בכל החוזק. אתם יודעים מה יקרה למיקרוסופט אם הארגונים לא יעברו גם הפעם מ-XP ל-7? היא לא תתמוטט אבל זה יהיה בהחלט מאוד מאוד לא נעים, וזה גם יכול להוות קטליזטור לקראת ההשקה של Office 2010 (וכבר נשמעים לא מעט קולות בנושא…) מיקרוסופט צריכה מאוד מאוד מאוד מאוד שהארגונים הגדולים יעברו כבר מייד ל-Windows 7, היא צריכה לחזור ולהראות לכולם מי הבוס ומהר.

לכן המשפט הכי חשוב אולי במסיבת העיתונאים היום היה דווקא של ימין ולא של באך: “מבחינת TCO יש להבין כי Windows 7 כיום נותנת תמורה טובה כי רוב הארגונים לא צריכים אפילו להחליף חומרה בכדי לעבור ל-Windows 7, וזה משהו שמאוד מנוגד לעבר. מבחינה נקודתית מסביב לחלונות יש תעשייה ענקית של חומרה ותוכנה בארץ ששווה בארץ 2 מיליארד שקל בשנה, ואנחנו מקווים ש-Windows 7 יעיר וימריץ את את התעשייה כאן”.

והאמת היא שכמו שמנכ”ל מיקרוסופט העולמית מטייל במדינות יותר חשובות בעולם כדי לשכנע את הארגונים הגדולים לעבור כבר עכשיו ל-Windows 7, או לפחות כמה שיותר מהר, כנראה שזה מה שבאך – איש נחמד ולבבי על פניו – בא לעשות כאן בישראל מצד ימין של ימין: לעזור לו למכור מהר לארגונים ולייצר כמה שיותר כותרות חיוביות בנושא.

מיקרוסופט עשתה הרבה מאוד כדי להוכיח את עצמה כראויה שוב עם מערכת הפעלה טובה, תשאול אנשים ביותר מ-200 מדינות, 60,000 ראיונות אישיים, 8 מליון אנשים שהשתתפו בתהליך הבטא – כמעט כמו בקוד הפתוח, למדו משהו – והיא תפרה לתוך Windows 7 אין ספור תכונות חדשות, חדישות ומחודשות, ועכשיו פשוט יושבים ושם וכוססים ציפורניים כדי לראות אם זה הצליח להם. אז כן, זו השקה מאוד מאוד מאוד מאוד חשובה למיקרוסופט. מאוד.

2 תגובות

  1. הי צביקה כתבי שם שהזכויות יוצרים הם על התמונה לא על הבדיחה, אבל בטח הבנת את זה, אגב המחשב שלי עובד טוב זה רק הקורא כרטיסים שטימטם אותו והוספתי אותך למועדפים שלי מכיון שאני רואה שיש פה תכנים מעניינים תודה תמר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.