אז למה לי בכלל NFT עכשיו?

לאחרונה אני נתקל בעבודתי השוטפת יותר ויותר בסיפורים שמתארים את נפלאות ה-NFT. אחד האחרונים בהם הוא מכירה פומבית של אחת מהמכוניות הבולטות והמוכרות ביותר של למבורגיני (Automobili Lamborghini) בעידן הנפט הגולמי שיורדת מקו הייצור לטובת דגמים חדשים בשנים הבאות שכבר יהיו מבוססים על מנועי V12 היברידיים. מעבר לביצוע מכירה פומבית של המכונית, Lamborghini Aventador LP 780-4 Ultimae Coupé, החברה מייצרת דגם NFT שלה, בקנה מידה מלא, אבל דיגיטלי בו היא משתמשת בשירותיהם של שני אמנים שנחשבים לידועים כיוצרי תוכן NFT – לא עבור כותב שורות אלו בכל מקרה.

כמובן שלא חסרים סיפורי NFT אחרים. כל אחד שהיה מהיר מספיק כבר מכר תמונות, מכר ציוצים, מכר בתים, ויש חברה שמצליחה לטענתה להפוך כל משחק מקוון למשחק שיש בו אלמנטים שמבוססים על NFT, שגם משלבים עם מטבעות וירטואליים, שאפשר לרכוש בכסף טוב. כסף אמיתי.

ככל שאני קורא ונתקל יותר בסיפורים כאלה, ככל שאני רואה שה-NFT פולש לעוד ועוד מחוזות שחלקם מוזרים, מתגבשת בי ההכרה שהשימוש הזה ב-NFT כדי לרכוש נכסים דיגיטליים, ואני נמנע מלשים מרחאות, הוא בסופו של דבר במקרים רבים ציורים או ביטויים ויזואליים של כל מה שאפשר להעלות על הדעת, מוכיח שיש פשוט יותר מדי אנשים משועממים עם יותר מדי כסף אמיתי פנוי.

מכונית מרהיבה שממציאים לה NT (תמונה: אתר למבורגיני)

הקשר לביטקוין

כמובן שיש קשר ישיר ואמיץ מאוד למטבעות הווירטואליים. כמו המטבעות הללו, שיוצריהם מבטיחים שיובילו לכלכלה חדשה ואוטופית שלא מבוססת על כלום למעשה, גם רוב מכירות ה-NFT מתעסקות בדברים שבלשון המעטה אינם נמצאים ברומו של עולם, ולמעשה ממציאים אותם ברמה מסוימת כדי להוציא כסף מאנשים.

הרי בסופו של דבר אם רוצים לממש את הנכס, אם רוצים לרכוש באמצעותו 99% מהדברים בעולם האמיתי, אז מוכרים אותו במטבע כמו דולר, אירו או כל מטבע אחר.

מי שקונה את ‘יצירות’ ה-NFT הללו – והפעם כן אשים מרחאות – רוצה לספר לחברים שהוא בעל של נכס NFT שאפילו עדיין אין לו מטאברס כזה או אחר למקם אותו. מי פה קנה בעבר חלקה על הירח או כוכב שביט? 

הבעיה שלי היא לא עם הטכנולוגיה. סיבוב קצר בעולם הפינטק מגלה דברים מדהימים שאפשר לעשות עם טכנולוגיית בלוקצ’יין ו-NFT, אבל השימוש העיקרי בהם לפחות מבחינה פומבית הוא לרכישת מטבעות, על שם כלבים כאלה או אחרים וכל מה שבא לכם או נכסים דיגיטליים.

אני מעדיף להוציא את הכסף שלי על דברים שקיימים במציאות. אני מעדיף להיות לדוגמה אחד מכמה מאות, ומקווה בעתיד אלפי אוהדים, שהם בעליה של הפועל פתח תקווה. זה מקנה לי הרבה יותר משמעות בחיים מאשר בית בעולם מטאברס כזו או אחר שהוא במקרה הטוב ציור תלת-ממדי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.