אינטל נותנת דחיפה חזקה למעבדי האטום שלה

איך שגלגל מסתובב לו? אולי לא בדיוק, אבל אחרי שהמיני ניידים (מחשבי הנטבוק) הפכו את מעבדי האטום של אינטל ללהיט היסטרי שכזה, אינטל החליטה לעלות על העגלה עד הסוף והיא הודיעה אתמול שהיא משחררת ערכת פיתוח ליישומים, במצב בטא עדיין, שמיועדים בראש ובראשונה למעבדי האטום. בידיעה שהתפרסה בפורטל של אנשים ומחשבים נכתב כי “הערכה, Atom Developer Program SDK, מוצעת עבור מערכות ההפעלה חלונות – המערכת הדומיננטית במחשבי הנטבוק, ומובלין – מערכת הפעלה בקוד פתוח שפותחה על ידי אינטל” (למעשה מובלין היא הפצה של לינוקס שנתמכת ונדחפת בחוזקה על ידי אינטל).

את ההודעה הרשמית על השקת ערכת הכלים הזו אפשר היה למצוא באתר של אינטל עצמה כמובן, והסיפור המלא טמון בהודעה עצמה ומחולק לשניים: אחת מרומזת והיא כנראה פתיחת חנות יישומים של אינטל עצמה עבור מכשירים המבוססים על מעבדי האטום (כנראה שהסיפור לא ייגמר דווקא במיני ניידים, אלא יגיע גם למקומות אחרים כפי שהוצג על בימת כנס המפתחים של אינטל שנערך לאחרונה בסן פרנסיסקו. אפשר כנראה לדעת זאת על ידי כך שאינטל מציעה למפתחים לכתוב יישומים מתאימים כבר היום ולשלוח אותם אליה לבדיקה ולאישור, ואם אלו לא סימנים לחנות יישומים, אז מה כן? אה גם המשפט “ובשנה הבאה, מבטיחה אינטל, ייהנו המפתחים גם מהזדמנויות רבות למכירת היישומים שפותחו”. אינטל כל כך רוצה לדחוף את הנושא עד כדי שהיא מבטיחה פרסים גדולים ומשמעותיים שיוגרלו בין שולחי היישומים, והם כוללים מכונית חכמה וערכת חופש.

החלק השני הוא ההערכה שעד סוף 2009 יגיע השוק למצב בו נמכרו, שימו לב, לא פחות מ-50 מליוני מיני ניידים. 50 מליון יחידות של מחשבים מבוססי פלטפורמת האטום בתקופה בה המשק צנח למיתון קשה שגרם לפיטורים רבים ברחבי העולם ולכך שאנשים התחילו לשמור יותר על הכסף שלהם. גם אם מחשבי מיינסטרים עם מסכי 15 אינץ’ נמכרים עדיין יותר, אין ספק שלאטום הקטן יש עוצמה מדהימה מבחינת כוח שוק וחדירה אליו.

וכאן החיבור למשפט הפתיחה. אז נכון שאין כאן מהפך של ממש, אבל אם בהתחלה המיני מחשבים היו מעין תוצר לוואי של משפחת מעבדים שבכלל יועדה, אם מישהו זוכר, למכשירי ה-MID, פורמט עבור מעין מחשב נייד ידני וזעיר מידות, יחסית, עם מסך ברזולוציה של 640×480 פיקסלים לערך. אינטל מאוד רצתה לדחוף את המכשירים הללו (ולא, זה לא פרויקט האורוגמי של מיקרוסופט), אבל בסופו של דבר הספיקה לה הצלחה של מעבד אחד בסדרה, ה-N270, כדי לשמור איכשהו על רמת המכירות הקבועה שלה, אם לא קצת יותר.

אז אחרי שהאטום הפך למעין סלבריטי חדש הכריזה אינטל שהיא מתכוונת להשיק מעבד כזה עם ליבה כפולה, ועוד כמה מעבדים בסדרה עם מהיריות וצריכות כוח שונות ומגוונות, ואפילו תציע עבורו ערכת שבבים יחסית מודרנית שתציע גם שיפור בתחום התצוגה. וההכרזה הזו מניחה את החותמת על השינוי בראייה: לא עוד מעבד שולי לכאורה מבחינת הפה והלאה, שפשוט מצליח למכור טוב למרות שהביצועים שלו מאוד מוגבלים (גם תחת חלונות 7), אלא מעבד שמקבל את כל הכבוד הראוי לו ויקבל את כל התמיכה לה הוא יזדקק כדי למכור עוד ועוד.

ואם תגידו שההכרזה הזו קשורה גם להכרזה של גוגל על Chrome OS, אני אסכים ואומר שיש כאן משהו, כי אינטל השקיעה מספיק ומאמצים בהפצת המובלין שלה, והיא תעדיף שהמיני ניידים שמבוססים על המעבדים שלה יעשו את זה עם מערכת ההפעלה שלה ולא עם זו גוגל. אבל עדיין, אני חושב שהמניע העיקרי הוא העלאת החשיבות של פלטפורמת האטום מנקודת המבט הפנימית של אינטל עצמה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.