מוטורולה של לנובו, וזה סופי

האירוע החשוב ביותר שהתרחש בשבוע האחרון, לדעתי, הוא החותמת הסופית שהונחה על מסמך ההסכם בין לנובו (Lenovo) לגוגל (Google) לגבי העברתה של מוטורולה מוביליטי לידיה של הראשונה. בבת אחת זה הפך את לנובו לחברה השלישית בגודלה בשוק היצרניות של הטלפונים החכמים.

ההודעה לעיתונות ששחררו שתי החברות הבהירה באופן ברור לחלוטין מדוע מדובר בעסקה שטובה מאוד לשני הצדדים, למרות שלנובו משלשת לכיסיה של גוגל רק 2.91 מיליארד דולרים לעומת ה-12.5 מיליארד בהם נאלצה גוגל להשתמש במקור, לפני שלוש שנים בערך, כדי לרכוש את מוטורולה מוביליטי (Motorola Mobility): גוגל משאירה את אצלה את הרוב המוחלט של הפטנטים שקיבלה בעת רכישת מוטורולה, ואילו לנובו מקבלת מותג שהוא חזק בארצות הברית.

במילים אחרות: גוגל, שרצתה את הפטנטים כדי להגן על יצרניות המכשירים המבוססים על אנדרואיד (Android) מפני תביעות משפטיות נוספות, תישאר עם החומר שימשיך לאפשר לה לעשות זאת, ולו מתוך האיום האפשרי שהיא תוכל לתבוע את התובעות בגין הפרת פטנטים של מוטורולה, ואילו לנובו קיבלה דריסת רגל בשוק הצפון האמריקאי אליו היא מתקשה לחדור.

ומי שחושב שלנובו מתכוונת לעצור כאן, טועה. החברה לוטשת עיניה גם לרכישת בלקברי (BlackBerry), ולמרות שהיא נדחתה בעבר, היא מנסה שוב. בשבילה זה עוד מותג מאוד חשוב לכניסה לשוק האמריקאי, ולשווקים בוגרים אחרים, וזה יהיה עוד צעד לעבר המטרה הבאה שלה: לערער את מעמדן של אפל (Apple) וסמסונג (Samsung), או ההפך יותר נכון, כיצרניות הטלפונים החכמים הגדולות בעולם. היא בבת אחת קיצצה בחצי כמעט את הפער שהיה לה מאפל, וזה עוד לפני שהיא הזרימה את מלאי המזומנים שלה למוטורולה לפיתוח מזורז יותר של טלפונים.

ודרך אגב, מוטורולה לא תעלם מהתמונה. היא נשארת חברת בת שלמה ומלאה בבעלות לנובו, עם נציגות בהנהלה מצד לנובו אבל עם אותו מבנה בו היא קיימת כיום. רק שמהיום, כאמור, יש לה גב פיננסי חזק יותר.

אז מה אתם חושבים? לנובו תצליח? היא תוכל באמת להפוך למתחרה אמיתית לצמד הנצחי?

 

פורסם לראשונה כטור העורך בניוזלטר מספר 7 של TGspot. 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.