משחק בלי מפסידים: גוגל מוכרת את מוטורולה ללנובו

הרכישה של מוטורולה מוביליטי (Motorola Mobility), מהווה צעד חשוב עבור לנובו (Lenovo) בניסיון שלה להפוך ליצרנית מובילה גם בתחום הסמארטפונים, בדיוק כמו שהיא הפכה לשחקנית המובילה בתחום ה-PC לאחר שרכשה את חטיבת המחשוב האישי מיבמ (IBM) בשנת 2005. כמו שהמותג ThinkPad עזר לה בסופו של דבר להפוך לחברת המחשוב המובילה כיום, ובין הבודדות שמציגה עלייה במכירות בשוק PC שהולך ומצטמצם, כך מאמינים האנליסטים שהמותג מוטורולה אמור לעזור לחברה לחזור לשווקים ולחזק את מעמדה בתחום הטלפונים החכמים.

לנובו מייצרת כבר כיום טלפונים חכמים, אבל עיקר המכירות שלה הן באסיה, ואין לה כמעט נוכחות במערב אירופה ובארצות הברית, לפי חברות מחקר השוק. למרות זאת היא הגיעה למקום הרביעי ב-2013 עם נתח שוק של 4.5%, אבל היא רוצה הרבה יותר. חדירה לשווקים האירופיים והאמריקאיים תהיה קלה יותר עם מוטורולה תחת כנפיה, וסכום של כ-2.91 מיליארד דולר אינו גדול במיוחד לצורך השגת מטרה זו.

מבחינתה של גוגל (Google), המהלך יאפשר לה לצאת מתחום ייצור הטלפונים הצפוף כל כך. לפי האנליסטים אי אפשר לנתק את המהלך הזה מההחלטה של גוגל להפסיק ליצר את קו מוצרי ה-Nexus ולתת ליצרניות מכשירי אנדרואיד להשיק מכשירי Google Play Edition במקום זאת, מכשירים עם מערכת גוגל נקייה. החברה של לארי פייג’ ושות’ רוצה לרכז את מאמצי החומרה שלה בדברים שהרבה יותר מעניינים אותה כעת כמו המשקפיים, ואמצעי מחשוב לביש אחרים שהם מתכננת כנראה לאורך הדרך.

העובדה שבמשך השנתיים פלוס שעברו מאז רכישת מוטורולה מוביליטי החברה רק הפסידה כספים, ושהביקורות הטובות לטלפוני ה-Moto לא באו לידי ביטוי במכירות, רק מחזקות את ההנחה שלגוגל פשוט נמאס.

הדבר הכי חשוב עבור גוגל הוא שהיא נשארת עם הרוב המוחלט של 17,000 הפטנטים שהיו הסיבה העיקרית, כך להערכת האנליסטים, לרכישה המקורית תמורת 12.5 מיליארד דולר. גוגל רוצה קודם כל להגן על סביבת האנדרואיד שלה כנגד תביעות מצד אפל (Apple), מיקרוסופט (Microsoft) וחברות טרולים בתחום הפטנטים, וזה שווה לה את הסכום שנותר לאחר סבב המכירות של מוטורולה – שכולל גם את מכירת עסקי הממירים שלה תמורת 2.4 מיליארד דולרים, ומזומנים ושווי מסים בשיעור של כ-4 מיליארד דולרים – כ-3.6 מיליארד דולרים.

החתימה על הסכם שיתוף הפעולה בתחום הפטנטים עם סמסונג שבוצעה לאחרונה רק מחזקת את ההערכה הזו: גוגל רוצה לשמור על אנדרואיד ולא להיות יצרנית.

 

פורסם לראשונה כטור דעה בפורטל אנשים ומחשבים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.