נוקיה שוב חושפת שיניים אל עבר אפל

מה יותר מעצבן משני ילדים שמתקוטטים בקולי קולות, בלי שאף אחד יכול להבין מה הם בדיוק הם רוצים אחד מהשני? שני ילדים שיש לאבא שלהם הרבה כסף אזה הם מרשים לעצמם לעשות עוד יותר רעש, ואפילו לאיים בשימוש בבתי משפט. ולמה זה מציק לי מאתמול? כי נוקיה (Nokia) הגישה עוד תביעה נגד אפל (Apple) בגין הפרה, לכאורה, של חמישה פטנטים.

לפי ההודעה שלהם לעיתונות מדובר בפטנטים שקשורים לשיפור העברת נתונים וקול, שימוש במידע מיקומי ביישומים שונים וכל מיני חידושים שקשורים לאנטנה ומאפשרים לבנות מכשירים קטנים ויעילים יותר.

“נוקיה היא מפתחת מובילה של טכנולוגיות מפתח רבות בהתקנים ניידים. החלטנו לבצע את הצעד הזה כדי להגן על הפיתוח החלוצי שלנו וכדי להביא לכדי סיום את השימוש הלא חוקי בחידושים של נוקיה”, אמר מנכ”ל קבוצת רישוי הפטנטים של נוקיה, פול מלין.

הודעה יבשה למדי? כן. מה בדיוק עומד מאחוריה? מה זאת אומרת מה. ההצלחה של מכירות ה-iPad (הנה סקירה מקומית), ובמיוחד עכשיו כשבארצות הברית כבר התחילו להימכר המכשירים שמגיעים גם עם היכולת לבצע התחברות נתונים סלולארית ולא רק באמצעות WiFi. גם בנוקיה יודעים לקרוא דוחות של כל מיני חברות ניתוח נתונים, בדיוק כמוני (1, 2) ובמיוחד את אלו שצופים שבעקבות המכירה הראשונית של מליון היחידות אפל תגיע עד סוף השנה גם לשבעה או שמונה מליון יחידות, והרבה אנשים שם רואים איך מכל הכיוונים היא הולכת לאבד הכנסות – הרי אם מחשבי הלוח יצוידו גם ביכולות דיבור, אז תהיה ירידה, באופן חד משמעי לדעתי, במכירות של טלפונים חכמים: הרבה מאוד אנשים מעדיפים לדבר גם ככה הרחק מהמכשיר, ועם אוזניית בלוטות’ טובה מהדור הבא, מה זה משנה מה יהיה בכלל גודל הטלפון/המחשב?

אז מכיוון שזה המצב, כדי לעצור את הסוס בדהירתו, במקום להילחם חזרה עם מחשב לוח משלה – ויש הרבה מקום למלחמה יודע גם כל מי שמכור ל-iPad – היא מגישה עוד ועוד תביעה. זו השנייה הגדולה על הפרת פטנטים, אפל כבר החזירה באחת משלה, ובפינה הירוקה… אה, סליחה. קל להתבלבל.

בכלל, כל המצב הזה של מלחמות הפטנטים לא ממש מובן לי. איך זה קורה שוב ושוב ושוב? AU Optronics זכתה ממש לאחרונה בתביעת ענק נגד LG בתחום הפטנטים, HTC סגרה עסקה עם מיקרוסופט והיא תשלם תמלוגים לחברה מרדמונד עבור טלפונים שהיא תייצר ויצוידו באנדרואיד של גוגל כדי להימנע מתביעת הפרת פטנטים מצד חברת הענק.

אז מה, פטנטים הפכו פשוט למקור הכנסה? ואלו לא חברות שזה מקצוען, לרכוש פטנטים כדי להציע רישוי שלהם תמורת כסף. אלו חברות ענק, חדשניות, שאמורות להיות מקוריות ולהתחרות על פלחי שוק ענקיים. האם הן באמת כל הזמן עסוקות בגנבת פטנטים אחת מהשנייה כפי שמצטייר מהתמונה לעיל?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.