קוואלקום וסמסונג ישתפו פעולה לייצרו Snapdragon 4xx

כשסמסונג מסמנת את TSMC בעזרת קוואלקום

סמסונג (Samsung) כנראה מצאה, בהיבט תאגידי, דרך שתעזור לה לכפר במידת מה על ירידת המכירות החזקה של טלפוניה (כאן), לפחות בינתיים, ב-2020. היא מוכרת פחות טלפונים, אז היא גם מייצרת פחות מעבדי Exynos, ומכיוון שיש יכולת ייצור מעבדים פנויה, היא מוכרת את את היכולת הזו ליצרניות מעבדים שאין להן מפעלי ייצור משל עצמן – ואם מתרגמים במדויק, זה בית יציקה, אז עדיף התיאור הארוך יותר.

אחת העסקאות המעניינות בהיבט הזה היא עסקה שחתמה מול קוואלקום (Qualcomm) ממש לאחרונה (כאן), עסקה שקצת מכניסה לאור הזרקורים את הנעשה מאחורי הקלעים של עולם ייצור הטכנולוגיה בה אנחנו משתמשים בחיי היום יום שלנו.

לסמסונג וקוואלקום יש חברות ארוכת ימים. כך שזו לא ממש הפתעה. סמסונג כזכור משתמשת בחלק מסדרות הטלפונים שלה במעבדים שמציעה החברה שמובילה את שוק המעבדים לטלפונים, ואולי גם את שוק המודמים. אבל סמסונג קנתה ברוב המקרים מעבדים שקוואלקום ייצרה במקומות אחרים – טוב, כמעט רק אחד, TSMC כמובן – ושילבה אותם בטלפונים שלה. את כוח הייצור במפעלי השבבים שלה היא שמרה עבור מעבדי ה-Exynos ולא ממש ששה לשתף אותו עם יצרניות אחרות, כמו שהיא לא ממש שיתפה את המעבדים שלה יותר מדי עם יצרניות אחרות, למרות שלפחות עם מייזו (Meizu) זה קרה מספר פעמים (כאן, כאן וגם כאן).

אבל בעידן חדש זה בו יש לה כאמור כוח ייצור עודף, היא מחפשת מה לעשות איתו והעסקה, לפי היא תייצר את מעבדי ה-Snapdragon 4xx של קוואלקום (כאן) עם תמיכה ב-5G – בליתוגרפיה של 8 ננו-מטר, דרך אגב – טובה לה מאוד.

סמסונג תשקיע 112 מיליון דולרים במפעלי ייצור השבבים שלה כדי להפוך עד 2020 ליצרנית המעבדים הלוגיים הגדולה ביותר בעולם

למה טובה מאוד? כי המטרה שלה היא להפוך לכוח המוביל בשוק ה-Foundry – ואין מילה שממש מתארת את זה בעברית כמוזכר כבר בפסקה הראשונה. למעשה, לפי דיווח של סוכנות הידיעות הדרום קוריאנית יונהאפ (Yonhap News) סמסונג הודיעה כי תשקיע 112 מיליון דולרים במפעלי ייצור השבבים שלה כדי להפוך עד 2020 ליצרנית השבבים הלוגיים הגדולה בעולם (כאן).

ונגד מי היא הולכת להתחרות? TSMC כמובן. היא אולי יצרנית הזיכרונות הגדולה בעולם אבל בהיבט של ייצור מעבדים היא רואה את הגב של החברה הטייוונית הממשלתית הרחק מאחור בשוק ייצור המעבדים לחברות אחרות. הצפי היא שהיא תסיים את הרבעון השלישי עם נתח שוק של 17.4% מול 53.9% של [סוג של] יריבתה. היא גם בפיגור מבחינת טכנולוגיית ייצור, אבל בהיבט הזה הפער אינו יותר מדי גדול.

הדרך ארוכה ורבה היא אם כן, אבל בכל זאת סמסונג רשמה לזכותה כמה הצלחות רכש. מעבר למעבדי ה-Snapdragon 4xx היא תייצר בפועל את מעבדי ה-Power 10 החדשים של IBM, ולפי הדיווחים היא תייצר את מעבדי סדרת GeForce RTX 30 החדשה של NVIDIA.

ודרך אגב, קוואלקום כמובן לא הולכת לנטוש את TSMC. אין לה שום סיבה לעשות זאת.

ועוד דרך אגב. אלו שקוראים לסמסונג לנטוש במכשירי הדגל שלה את מעבדיה ולהשתמש רק במעבדים של קוואלקום בגלל בעיות שונות ומשונות (כאן), בטח מחזיקים אצבעות שזה מהלך שיוביל גם לשם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.