אינטרנט מהיר בזחילה איטית, אבל לא לעד

משהו מאוד מוזר קרה אתמול, לדעתי. מוזר מכמה וכמה בחינות. מה שהכי היה מוזר היה לי דווקא השקט אחרי הצהרה שיצאה מפיו של האיש שבתמונה, עדן בר טל, בנוגע לאינטרנט המהיר בישראל, או יותר נכון, האיטיות של האינטרנט המהיר בישראל.

בר טל, שהוא מנכ”ל משרד התקשורת, נאם במקום השר כחלון בכנס זיהוי דיבור שנערך אתמול במכללת אפקה להנדסה בתל-אביב. זיהוי דיבור הוא משהו עתידי שנמצא כיום ממש מעבר לפינה וזו הסיבה שהקדישו לו במכללה יום ארוך במיוחד של מושבים והרצאות שמטרתן לקדם את העוסקים בתחום ולקדם את המידע. בר טל יודע, בדיוק כמו כל המשתתפים, וכנראה גם רוב האנשים שלא היו שם, שכדי שהטכנולוגיה הזו תעבוד היטב ותצבור תנופה היא זקוקה למשהו קטן ופשוט: אינטרנט מהיר באמת.

התברר שבר טל כמו השר הממונה על המשרד, לא בוחל במילים כשהוא מתייחס למה שקורה כיום בשוק האינטרנט, ושימו לב היטב לאוסף המשפטים הבא שלו, כפי שצוטט מהודעתה של יועצת התקשורת של הכנס, ההדגשות שלי:

“על מנת לייצר תחרות מקצועית בשוק התקשורת בישראל, משרד התקשורת החליט לעשות צעד נועז, צעד שאני מניח שלא יעבור ללא ביקורת. אנחנו נאפשר לחברת החשמל לפרוס רשת מהירה אמיתית במדינת ישראל והניסוי כבר החל.

“בעוד כמה שנים תהיה בישראל רשת תקשורת ברוחב פס אשר מזכיר את המזרח הרחוק ולא את המזרח הקרוב.

“הדבר הראשון שיש בו לערוך שינוי הוא לפתח תשתיות מתקדמות. איכות התשתית היא במקרה הטוב איפשהו באמצע. חברות התקשורת לא אוהבות להשקיע בתשתיות, אבל תפקידו של הרגולטור הוא לעודד פיתוח תשתיות מתקדמות.

“בטח שמתם לב שבזק והוט יצאו במסעות פרסום מושקעים לגבי התשתיות המהירות שלהם, כל כך מושקעים שהם כמעט שכנעו גם אותי. אבל אחרי שהתעשתי ובדקתי את הנתונים, הבנתי שבמקרה הטוב התשתיות הקיימות הם באמצע או אפילו נמוך מזה“.

וואה. עולה מנכ”ל משרד התקשורת על בימת כנס ומודיע קבל עם ועידה: “המלך הוא עירום”. זה לא שלא ידענו, אבל איכשהו זה עובר אצלנו בשקט. הרי הבעיה הגדולה היא, ולכך בר טל לא התייחס, שאנחנו משלמים הרבה מאוד כסף יחסית לצורך השימושים שלנו באינטרנט.

אבל אולי הוא כן יודע את זה. הרי הוא לא ממש בוחל במילים בהתייחסות שלו לגבי התשתיות המהירות של בזק והוט. לדעתי זו אחת מהאמירות הכי חריפות שהושמעו על ידי גורם רשמי בתקופה האחרונה נגד ספקיות תשתית האינטרנט הגדולות בארץ. וזה אמיץ, במיוחד שזה קורה בארץ כמו שלנו בו, אפילו אנו, נותנים לכלבים לנבוח ולשיירה לעבור, כשבדרך כלל אנחנו טועים לחלוטין בהגדרה של הכלבים והשיירה.

ואם בבזק והוט חושבים שזו רק שיירה, והכלבים יירגעו בסוף, מודיע להם הרגולטור שחד וחלק, הניסוי בחשמל כבר התחיל. אני מקווה שההוכחה תהיה שאפשר להעביר אינטרנט הרבה יותר מהיר בעלויות הרבה יותר נמוכות, ואז שהרגולטור יעשה בדיוק מה שהוא צריך לעשות בתגובה: לגרום לחברות תשתית האינטרנט הנוכחיות להוריד את המחירים שהן גובות מאיתנו, צרכני האינטרנט המהיר לכאורה. בהצלחה.

קרדיט תמונה: ניב קנטור

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.