Nvidia Mellanux

עסקת מלאנוקס ו-NVIDIA – ככה זה שלפעמים אין ברירה

שוק המחשוב ממשיך, פעם אחר פעם, להניב עסקאות ענק וכשחברה ישראלית מובילה נמצאת בלב המהומה, כמובן שזה מעניין יותר – הרי כולנו אוהבים קודם כל את הרכילות שרוחשת ובוחשת בשכונה. המהלך בו NVIDIA נכנסה חזק ומהר למשא ומתן עם מלאנוקס (Mellanox), כשהחברה כבר נמצאת במשא ומתן עם תג מחיר גבוה מול אינטל (Intel), וסוחפת אותה כמעט מייד אל חתימה על המסמכים, היה בהחלט מהלך רועש ומרעיד שוק – ולו רק בגלל ה-125 דולרים למנייה שיקבל כל אחד מבעלי המניות של החברה שמסתכמים לסכום אדיר של 6.9 מיליארד דולרים עם פרמיה של כ-14% על מחיר המניה בסוף השבוע של לפני החתימה.

אבל עם כל הכבוד למלאנוקס, וכמובן שיש הרבה כבוד – בכל זאת סוג של לוקאל פטריוטיזם – תרשו לי להתרכז דווקא ברוכשת NVIDIA. אני בטוח שכמה חודשים אחורה בהנהלת החברה לא ממש חשבו על הרכישה הזו. למעשה, אני די מרגיש שהיא נגררה לסיפור בעל כורחה.

והשאלה היא אכן האם ל-NVIDIA הייתה ברירה? כנראה שלא. כמה גורמים עמדו לפני עיני בעליה כשהיא הבינה שאם היא לא תעשה מעשה, ותאפשר לחברה להירכש בידי אינטל בכ-6 מיליארד דולרים, היא כנראה תהיה בבעיה.

הסיבה הראשונה היא שלמרות שהיא חברה שידועה בעיקר בזכות כרטיסי המסך הצרכניים שלה, ההיבט העסקי מאוד רחב בפורטפוליו הפתרונות של החברה. אנחנו כבר מזמן נמצאים בעידן בו שבבים גרפיים משתלבים במערכות השרתים הגדולות, כולל במחשבי על. הם מורידים את העומס מצמתי המחשוב המסורתיים, ולעתים קרובות אף עוזרים לבצע חישובים מורכבים במהירות רבה יותר.

מכירות גדולות בשוק מרכזי הנתונים

כששליש מהכנסות החברה מגיעות למעשה ממכירות שמקושרות למרכזי נתונים, בסביבה בה ארגונים הולכים יותר ויותר אל ספקיות שירות ענן שזקוקות לעוד ועוד מרכזי נתונים, NVIDIA לא ממש יכולה לוותר על פסיק, והיא אף רוצה יותר לאור הפיאסקו שעברה בגלל שוק המטבעות הקריפטוגרפים.

כזכור, החברה סבלה מנפילה במכירות ובעקבות כך גם מירידה חדה בערך, בגלל ההיחלשות הדרמטית של שוק המטבעות הווירטואליים. לאחר תקופה של קצרה בה כמעט ולא ניתן היה להשיג כרטיסי תצוגה של החברה בשוק הפרטי, כי כמעט כולם נחטפו בידי מפעילי חוות לכריית כסף ווירטואלי, בבת אחת הוצף השוק בכרטיסים משומשים. תופעה זו שגרמה כמעט לעצירת המכירות של NVIDIA בהיבט הזה, ואף לפגיעה בהשקת הדור החדש של כרטיסי ה-RTX שלה ולמחסנים שהיא לא מצליחה לרוקן מהם לחלוטין את כרטיסי הדור הקודם, אף הובילה לתביעה של בעלי מניות נגד התנהלות החברה.

היא לא יכולה להרשות לעצמה שזה יקרה שוב, ומכיוון שכך היא רוצה להגדיל את המכירות שלה לשוק העסקי. ההיבט הזה בחייה העסקיים של החברה היה יכול להיפגע מאוד אם מלאנוקס הייתה נמכרת לאינטל.

הרבה DNA משותף

זה לא רק בגלל שגם כך שתי החברות כבר נמצאות בשיתוף פעולה נרחב, וזה לא רק בגלל ששתי החברות, לפי המנכ”ל והמייסד אייל וולדמן, “חולקות אותו חזון למחושב מואץ”, וזה אפילו לא בגלל שהן כבר שיתפו פעולה בבניית שני מחשבי על מתקדמים במיוחד שמוגדרים בידיהן כמהירים ביותר בעולם, זה בעיקר בגלל שלשתיהן יש לקוחות משותפים, כאלו שבוחרים בפני עצמם לקחת מזו ולקחת מזן ולחבר את הכל ביחד כדי ליצור מערכת מחשוב מתקדמת.

זה אומר שברחבי העולם העסקי נחשב השילוב בין NVIDIA למלאנוקס כמוצלח וטבעי, אבל הוא לא היה יכול להישאר כזה אם היצרנית הישראלית הייתה עוברת לידיה של אינטל. למה שאינטל תציע את פתרונות הרשת עם המעבדים של NVIDIA ולא אם המעבדים שלה? איזו סיבה יש לה?

יכול להיות שב-NVIDIA הבינו שמכירה לאינטל, וגם לזילינקס (Xilinx), תפגע בה בסופו של דבר, אם לא בטווח הקצר, אז בטווח הבינוני עד הארוך. היא לא הייתה יכולה להרשות לעצמה פגיעה גם בהכנסות מעסקי מרכזי הנתונים, במיוחד לאור מה שקרה בשוק כריית המטבעות, ומכיוון שהיה לה כסף בקופה, והיא לא זקוקה להלוואה כדי לקנות את החברה מלאנוקס במזומן, היא כנראה עשתה את המהלך שהיא הייתה חייבת לעשות כדי להבטיח את המשך הרווחיות שלה.

עכשיו היא למעשה תוכל להציע פתרון כולל מהליבה של מרכזי הנתונים ועד לקצה הרשת, וזה פתרון איכותי במיוחד שכנראה יתרום למכירות שלה באופן כמעט מיידי.

ועוד משהו קטן לסיום: לפעמים יש הרגשה שהחברות הגדולות בתחום הטכנולוגי רוכשות חברות אחרות כדי לקצר זמני פיתוח, שקשה להן להיות גמישות אז הן מקצרות תהליכים באמצעות כסף. כל זה נכון, אבל לפעמים חברות גדולות מבצעות רכישות כדי להישאר רלבנטיות, ואולי אפילו להישאר, גם אם זה נראה מידה של הגזמה, בחיים.

מבוסס על טור שנכתב עבור פורטל ה-IT של אנשים ומחשבים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.