האם מישהו בנוקיה ישראל קצת היסטרי?

רני רהב, שהוא בין שאר תפקידיו יחצ”ן יורוקום ישראל שהיא בעצם נוקיה (Nokia) ישראל לכל הא ודע, הוציא היום מכתב לעיתונות שדרש תגובה, לדעתי, מהכתבים שעוסקים בתחום הסלולארי, וזה לא קרה להוציא פרסום המכתב בבלוג של מעין כהן, 140.קו.יל, כמות שהוא בלי תגובה נגדית של ממש. חשבתי שכדאי לנתח מעט את המכתב הזה כדי לנסות להבין מה קורה פה, למרות שהתחום הסלולארי הוא לא בדיוק הלחם והחמאה שלי.

בקצרה קובל רהב שציבור העיתונאים כותב עכשיו רק על היישומים של iPhone. ומתעלם מחנות היישומים Ovi של נוקיה למרות שחלקה של נוקיה בשוק הישראלי הוא כ-50% אחוזים ולעומת זאת חלקה של אפל (Apple) בשוק המקומי עדיין קטן בהרבה באופן משמעותי.

“בשבועות האחרונים אנחנו עדים לכתבות רבות העוסקות ב-iPhone ובאפליקציות של ה-AppStore, כולל סקירות של מגוון אפליקציות המומלצות על ידיכם. הכתבות מציגות את החידוש בהיצע האפליקציות לצרכן הישראלי אולם אינן מציינות בשום הקשר ובשום מקום כי גם לבעלי נוקיה יש את ה-Ovi Store המציעה אפליקציות לכל משתמשי נוקיה המהווים, כפי שגם אתה יודע, כ-50% ממשתמשי הסלולר בישראל!”

ובכן מר רהב, במה רצית שיתעסקו, במה שחדש או מה שישן? יש לך ספק שה-iPhone הרבה יותר סקסי כיום מאשר כל מה שיש לנוקיה להציע? אתה איש תקשורת ותיק שאמור להכיר את נבכי העיתונות פנימה והחוצה, אתה הראשון שהיה צריך להבין שחודש לפני השקת ה-iPhone יהיה רעש וכנראה גם חודשיים אחרי, ואחרי הזה הרי השוק יתאזן, כולל העיתונאים.

דבר שני, ואחרי מעקב קצר ולא מחייב, מה שמוצאים בעיקר זה הודעות לעיתונות של חברות שמפיצות את היישומים שלהם בעברית ל-iPhone כי זה השוס שלהן עכשיו. אני דווקא לא זוכר יותר מדי כתבות ‘מדהימות’ על יישומי ה-iPhone מעבר למה שהיה צפוי שיקרה בתקופה הזו. ואם כותבים על היישומים של ה-iPhone, למה אתה חושב שצריך גם לכתוב על היישומים של Ovi במקביל? וכשכותבים על יישומים לחלונות מתייחסים באותה כתבה גם למקינטוש או ללינוקס? מה הקשר?

מי שעוקב אחרי יודע שאינני בדיוק מלהוטי ה-iPhone ועם זאת, ולמרות שנכון הדבר שנוקיה שולטת בשוק הישראלי, זה הזמן שלו בארץ הקודש. לאהוב את זה או לא, זאת עובדה ועוד עובדה היא שהרעש אחרי הוא בטונים די מינוריים יחסית. וחוץ מזה אתה יכול להשוות את מספר היישומים שמוצעים למכשיר של אפל מול מספר היישומים שמוצע למכשירי הנוקיה, ועזוב את ישראל, תבדוק מה קורה בעולם? אז מה אם נוקיה שולטת ב-50% מהשוק הישראלי? אני לא זוכר שהתלוננת שכל יום בכל האתרים הסלולאריים היו סקירות של הטלפונים של החברה שאתה מייחצן, וכמעט כל טלפון שהוציאה החברה לשוק, רק נוקיה ונוקיה ונוקיה. כבר כמעט שכחנו שיש כאן עוד חברות. מאותה סיבה אין לך מה להתלונן עכשיו.

“לצערי אינכם מבקשים התייחסות מנציגי נוקיה בארץ בכל נושא האפליקציות. צרכנים אינם צריכים לרוץ ולהחליף טלפון כדי להנות ממיגוון אפליקציות עשיר”.

ושוב, כשכותבים על iPhone אתה רוצה התייחסות מנציגי נוקיה בארץ? וכשאני אכתוב על החנות של אינטל (Intel) ליישומים, אתה גם מצפה שאני אתקשר לנציגי נוקיה? מה הקשר? משעמם להם פתאום שעכשיו את כולם מעניין ה-iPhone? זה הבאז וזה מה שחם.

אני מסכים איתך שלא צריך לרוץ ולהחליף את הטלפון. הנה אני נשאר עם הסמסונג הישן שלי ולא מוכן לרכוש מכשיר ב-3,000 ש”ח ומעלה. שכנעת אותי. גם כך לא התכוונתי לקנות בינתיים לפחות iPhone, אבל עכשיו שכנעת אותי גם להישאר עם הסמסונג המיושן שלי. נוקיה ואחרות חגגו על היצרן הישראלי מבחינת מחירי המכשירים, ואני לא יודע אם הן אשמות לבד או צריך להוסיף לקלחת הזו גם את החברות הסלולאריות, ועכשיו אתה בוכה שיש שחקן חדש ולא פחות מעניין בשוק ובעצם יותר?

“כקורא הייתי מצפה לקבל את התמונה המלאה ולא חלקי תמונה שבסופו של דבר רלבנטיים לחלק זעום מקהל משתמשי הסלולר בארץ. אני מקווה כי נראה בעתיד הקרוב כתבות מאוזנות ומשקפות יותר בנושא זה”.

אתה לא קורא רגיל, אתה יחצ”ן עם אינטרס מכאן ועד הודעה חדשה. לא היית מזיל אפילו דמעת תנין אחת אם היו כותבים רק על Ovi ואפילו לא מילה אחת על החנויות האחרות.

מה שמוכיח המכתב הזה שלך הוא שבניגוד לדעתי למשל, ביורוקום מאוד מאוד מאוד מאוד מאוד מאוד חוששים מה-iPhone. מהמכתב הזה יש ריח של היסטריה, וזו היסטריה שאינה במקומה!

ואני מרשה לעצמי לומר עוד משהו: ה-Nexus One של גוגל יתפוס יותר כותרות עוד לפני שהוא יגיע לארץ, אם בכלל, ממכשירי הנוקיה, וכנראה שבעקבות זו יכתבו יותר, במשך תקופת מה, על חנות היישומים של האנדרואיד. האם גם אז נראה מכתב דומה?

ולמרות שאף פעם לא סיפקתי קישור בבלוג שלי ל-AppStore של אפל, הנה בבקשה, מי שרוצה מוזמן לבקר ב-Ovi דרך הקישור הזה.

9 תגובות

 1. צודק, אבל יש צדק בדבריו של מר רהב בכך שעושים רעש מהחנות של אפל בעוד שלנוקיה יש כמות עצומה של לקוחות בארץ. לא מבין למה לא מפתחים לנוקיה אפליקציות, לא חסר אנשים שיתמשו ואף ירכשו.

 2. המסחרה הרבה שעוסקת בעליה של האיפון לארץ, לא מפליאה אף אחד, ומן הסתם שכולם יעסקו באפליקציות של האיפון מאשר החנות המקוונת של נוקיה (אין מה לעשות, זה הברה יותר מעניין ומגוון). לי אישית יש טלפון חכם של נוקיה מתוך העדפה ברורה על המכשיר ה”מופלא” של אפל. כל ההתעסקות בבכינות המיותרת של מר רהב מוכיחה כמשתלמת כאשר הבלוג הנ”ל בוחר שלהתעסק בדבריו השוליים והמיותרים של רהב שכתב את המכתב בתוך חובתו כהיחצ”ן של יורוקום.

 3. הבעיה עם האיפון היא ש8 חדשים לפני שהוא הגיע לחנויות כבר התחילו עודף כתבות עליו. יש לך במקומות כמו טוויטר הרבה מאוד גופים עיתוניים (ואחרים) שמכוונים רק אל משתמשי האיפון וכל השאר נשארים יתומים בתמיכה של אותם ערוצים.
  כמות הכתבות האוהדות על האיפון גבוהה מאוד, במקום כתבות רציניות על דברים אחרים בתחום הסלולר. האיפון רחוק מלהיות מושלם. מרבית האפליקציות באיפון הן בכלל אתרים שקל יותר לפתוח אותם באפליקציה מאשר שימוש בדפדפן כדוגמת ספארי. האיכות של הטלפון עצמו באיפון ירודה מאוד והסמסונג x200 שלי אוכל אותו בלי להתאמץ, אבל עדיין כמות הביקורות האלו אינן מפורסומת כמעט בכלל.
  אם העיתונות תשקיע יותר בסיקורים אמיתיים ופחות בסיקורים ממומנים (או לפחות תגיד את זה במפורש שזה סיקור ממומן) אז האיפון לא באמת יעבור את כמות הכתבות.
  ד”א אני לא זוכר כמות היסטרית של כתבות על כל מוצר מהפכני אחר שיצא בעולם, והאיפון הדבר הכי מהפכני בו זה השיווק של אפל.

 4. אני מסכים פה עם כל מי שטוען שהרעש סביב האייפון הוא מוגזם, וזה נכון בדרך כלל לכל משה שכתוב עליו שהוא תוצרת אפל. זה כוחה של החברה הזו מאז ומעולם. אני גם מסכים שזה לא הטלפון הכי טוב בעולם וייתכן שלנוקיה יש כמה טובים ממנו כמו גם ל-HTC, סמסנוג, LG ותסלחו אם שכחתי איזושהיא חברה.
  אבל בין זה לבין הבכי המיותר של נוקיה ישראל – שהיא הרי זו שגרמה לרהב הקורא “הממוצע” לשלוח את המכתב – המרחק גדול. וכן, יש כאן כפפה שאף אחד כנראה לא ירים, השוואה בין החנויות ואפילו בין הרצת יישומים זהים על פלטפורמות שונות, דבר מעניין לחלוטין, או על נגישות ומחירים ומה לא, אבל עדיין זה לא אומר שחייבים לכתוב על Ovi, וזאת הפואנטה.
  אם נרצה או לא, iPhone כרגע אין וכל השאר, כולל נוקיה, Out, וזה יעבור אני מקווה בקרוב.
  וד”א, חיפוש קל בבלוג שלי יראה מה בדיוק אני חושב על ההשקה המאוחרת הזו.
  ועוד נ.ב.
  חייבים לקרוא את הפוסט המצוין של תומר כהן בנוגע ליישומים ל-iPhone ושות’. פשוט מאיר עיניים:
  http://LNK.by/cZSr

 5. טעות. טעות של רהב. יש לנוקיה היום מכשיר נייד שעושה כל מה שהאייפון עושה? יש מכשיר מקביל כזה שמוכרים אותו בישראל? אין בינתיים. יש כל מיני תכנונים עתידיים – יגיעו מכשירי מבוססי האנדרואיד המתקדמים (אל תדברו איתי עכשיו על אלה שכבר יש פה). יבוא הגוגל פון או כל סמרטפון אחר, שנותן אותו מענה כפי שנותן האייפון ואז יהיו כתבות מאוזנות. עד אז, המחאה של רהב פשוט לא מעניינת ולא רלבנטית ואין פלא שאף אחד לא התייחס לזה. חוצמזה, תבדקו את שיעור הידיעות/כתבות על האייפון בתקופות הרלבנטיות בארה”ב. מה לעשות, זה מכשיר פורץ דרך- וכל מי שמוכר בארץ ניידים מודה בכך וגם אנשי גוגל מודים בכך – ובהתאמה גם היחס אליו.

 6. רהב פשוט לא מבין שכמות המכשירים וכמות היישומים לא רלוונטית.
  לנוקיה אין מכשיר ראוי אחד בארץ לשימוש ביישומים. אין לנוקיה בארץ מכשיר מגע שמתחרה עם אחרון המכשירים האחרים בשוק. זה שלאחותי יש נוקיה 3100 עוד לא הופך את חנות היישומים לרלוונטית עבורה.

 7. לנוקיה יש אחלה מכשירים. מישהו ראה בארץ n810 או n900? לא, כי אין ייבוא מסודר שלהם ובחנויות פרטיות זה עולה הון. אולי רני רהב ידבר עם החברים שלו בנוקיה ישראל שישכנעו את חברות הסלולר לייבא את המכשירים המתקדמים של נוקיה לארץ? כי אין אפשרות להתקנת יישומים על נוקיה 5110 ישן נושן.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.