בבנדא מישהו כן צריך להתעורר

אני מאוד בעד העובדה שהרבה מאוד יצרניות טלפונים נכנסות כל הזמן לארץ, בדרך זו או אחרת. כמובן שמדובר בעיקר ביצרניות סיניות, וכמובן שהמחירים בארץ יותר גבוהים ממה שאפשר לשלם את מזמינים לבד, אבל ככל שהתחרות בארץ תהיה יותר צפופה, כך ללקוח הסופי יהיה יותר טוב. אומרים אמנם שהשוק רווי, אבל העובדה היא שעוד ועוד חברות מגיעות לכאן באופן רשמי. הנה, רק ביריד המובייל 2015 שנערך בשבוע שעבר התברר שהמכשירים של Zopo ושל Elephone יתחילו להגיע בקרוב באופן מסודר ומוסדר לארץ, וטוב שכך. גם וואווי (Huawei) אמורה לנסות שוב בקיץ עם ה-P8, אבל החברה הזו, לפחות בכל מה שנוגע להתנהלותה בארץ, זה כבר סיפור אחר.

כן, וכבר אמרתי, המחירים בארץ של המכשירים הסיניים גבוהים, ואולי אפילו מאוד מאוד מחיריהם בחנויות הסיניות. יש גם קבוצה נהדרת בפייסבוק שתומכת ועוזרת למי שמתעניין ברכישה של מכשיר סיני, ששמה מכשירים סיניים בישראל. בקבוצה הזו יש כבר יותר מ-7,000 חברים, אבל עם כל הכבוד לכמות הזו של האנשים, מדובר במיעוט קטן מול פוטנציאל השוק כולו. לא כל אחד מוכן, גם כיום, לבצע הזמנות מסין. יש לכך הרבה מאוד סיבות טובות, והראשית ביניהן היא רשות הדואר בישראל שהיא אחד הדברים הכי נוראיים עלי אדמות. יותר מכך, לרוב האנשים אין ידע ברמה גבוהה מספיק בכדי להבחין בין דגמים, מעבדים ושאר פריטי מכשירים. עבור אלו, למרות שרובם מוטי מחיר בעת שהם רוכשים טלפון חכם, ולא רוצים לרכוש טלפון של אחת הגדולות ב-3,000 ש”ח ומעלה, חשוב שיש הרבה חברות שמיוצגות כאן בצורה מסודרת.

תגידו ביטוח? אני חושב יש לא מעט משתמשים שלמדו להכיר שרכישת מכשיר מרשת חנויות, או יבואן מוכר, וגם חברה גדולה, לא תמיד מבטיחה שהיא תמומש.

בין ים היצרניות שמגיעות לארץ מצאנו בשבוע שעבר גם את פיליפס (Phililps), שעושה בעצם עלייה מחדש. היא מגיעה דרך בנדא מגנטיק שמתחילה לייבא אותה באופן רשמי ומסודר, וכבר הספיקה לשלוח שלושה מכשירים לחנויות. אבל, למרות שמדובר בחברה גדולה ומנוסה בתחום של אביזרי מחשוב, קצת קשה להבין מי קבע שם את המחירים של המכשירים לצרכן. קשה לי להאמין שהיא תמצא הרבה קליינטים מבין אלה שקצת מודעים למה שקורה בשוק שירכשו את המכשירים שלה. אני מסרב להאמין שהם לא עשו מחקר שוק לפני שהם קבעו את מה שקבעו, ובכל זאת עשו זאת.

PhilipsAd
המודעה בעיתון שמציגה את המכשירים החדשים של פיליפס

למה הכוונה? אתייחס רק למכשיר ‘הדגל’ בין השלושה, ה-I908 עבורו מבקשת החברה לא פחות מ-1,999 ש”ח, מחיר שוק ביניים גבוה מאוד, במיוחד אם בודקים את המפרט ומגלים שהוא מגיע עם המערכת על שבב MT6592 של מדיה-טק (MediaTek) שאמנם מציעה 8 ליבות, אבל מדובר ב-8 ליבות 32-ביט – מבוססות על Cortex-A7. המערכת הזו גם אינה תומכת ב-LTE (דור רביעי), והשבב הגרפי שלה רחוק מהסטנדרט הנוכחי שמציעה ARM. אז אמנם מדובר במכשיר עם מסך 5 אינץ’ ב-FHD, אבל בטכנולוגיה שהיא במקרה הטוב הייתה רלבנטית עד לפני כמה חודשים טובים, עד שהתחילו להופיע מעבדי ה-64 ביט.

בקיצור מכשיר שבעיקרון הוא דור אחד אחורה, שגם מכשירים מהדור הנוכחי זולים ממנו בכמה מאות שקלים טובים.

החברה אמנם מציעה שנתיים אחריות בבית הלקוח כולל איסוף והחזרה, אבל האם זה מספיק כדי להצדיק את הפער במחיר, במיוחד במכשירים הזולים? אני מתקשה להאמין. אבל אתם יודעים, יכול להיות שאני לא מבין כלום.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.