הענן של סלקום לא ממש מכסה, כמו כל ענן אחר

הנה רק חזרתי מ-Tech Ed 2010, הכנס רחב ההיקפים של מיקרוסופט (Microsoft) שנערך באילת, שאפשר גם לכנותו כנס הענן הגדול של החברה, וקיבלתי את הדוגמה הטובה ביותר לסכנות בענן. בהתחלה עוד חשבתי שיש תקלה בסלולארי שלי, E52 של נוקיה (Nokia), אבל לא ממש התרגשתי. אני, בביתי הקט, רגיל לתקלות אי קליטה ובסלקום (Cellcom) יש רישום לא קצר של הודעות על תקלות בנושא הקליטה במבצר הביתי שלי (הם גם מצאו בזמנו פתרון זמני שבוטל, ועכשיו מצאו פתרון אחר, אבל אני צריך לחטט רגלי לנקודת השירות במקום שישלחו לי הביתה את המרכיב שהציעו, כנראה שאני לא משלם מספיק, אז אני בינתיים עם/בלי ובעיקר עם הרבה בעיות בשיחות). אחרי זמן מה שמתי לב שיש בכל זאת תקלה ולאט לאט התחילה להתמלא הרשת בתלונות.

ואז נזכרתי איך בפעמים לא מעטות, במסיבות עיתונאים שנערכו פה ושם, ולפעמים גם בבתי קפה אנונימיים שבהם WiFi לא מספיק חשוב, בטח שלא כמו הטוסט או הסנדוויץ’ עם הקפה, קיבלתי נזיפות כי לא היה לי מודם חיבור לאינטרנט סלולרי. אני תירצתי את העניין בכך שבין כה וכה עובד אנוכי ברוב עתותיי מול המסך הגדול והמחשב שעל הרצפה בבית, וזו הסיבה שאין לי חשק להוציא עוד כסף מיותר על מסיבת עיתונאים פה ושם בלי חיבור WiFi פעיל וזמין לטובת הכלל.

אז הנה, אתמול כל מה שהיה מצויד במודם של סלקום לא היה יכול לעשות שום דבר. כי ככה זה, תקלות מתרחשות בחיים. הן אמנם לא אמורות להיות חמורות כמו ההתרחשות הזו שמחקה למעשה מהאוויר הארץ הישראלי תעבורה של שלושה מיליון טלפונים, אבל תקלות מתרחשות. אז מה עשו  אלו שמחזיקים במודמים לאותם רגעים שלא יהיה WiFi פנוי בחינם? לא עשו, או לפחות לא באמצעות הטלפון או הסים שלהם.

התביעה הייצוגית כבר הוגשה, והיא על סך מיליארד ומשהו שקלים (לפי חישוב של נזק של 350 ש”ח למנוי), ואני חושב שטוב שכך. יש לה בהחלט הצדקה. אני רק שמח שלא כמו מספר לא קטן מהאנשים שאני מכיר, לא שמתי את יהבי בכל מה שקשור לאינטרנט על מודם סלולרי בלבד. בלי שיחות ומסרונים אני עוד יכול להסתדר. בלי חיבור לאינטרנט? הייתי משתגע.

אז נכון, הענן שמציעה סלקום, ובעצם שאר חברות הסלולר, אינו הענן שעליו מדברים בדיוק במיקרוסופט ובשאר חברות המחשוב שדנות בנושא וכבר מתפרנסות ממנו, אבל לדעתי האישית, אסור אף פעם לשכוח שתקלות יכולות להתרחש, וכמו במקרה הניתוק הזה, הן יכולות להיות גם ממש גדולות ולפגוע אפילו בעסקים. ובכל זאת, זה יקרה, ובקרוב כולנו נעבוד בענן.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.