מרץ 2003 – המהפכה הניידת יוצאת לדרך

איני איש שנותן באופן אוטומטי כבוד למי שלא מגיע לו, וגם כשמגיע, אני בודק עוד פעמיים לפני שאני אומר אמן. במיוחד נכונים הדברים בנוגע בחברות הענק למיניהן ששולטות בשוק המחשוב. אבל ככל שאני מנסה לקפל את העשור הזה לכמה שורות בבלוג שאני אמון עליו, ולנסות לקבוע מבחינה טכנולוגית את הרגע בהא הידיעה של העשור, אני חייב לציין שאת הקרדיט חייבים לתת לאינטל (Intel).

אני לא יודע איפה הייתם במרץ 2003 כשאינטל השיקה באופן רשמי את פלטפורמת הסנטרינו (Centrino) שלה, אבל באותו יום שזה קרה השתנו פני עולם המחשוב לתמיד. זה היום בו התחילה, לפחות מבחינתי, מהפכת הניידות אותה אנחנו חיים כעת באופן רשמי ומוחלט. פלטפורמת הסנטרינו עברה גלגולים רבים שלוו בשמות משנה רבים ומשונים (כך למשל כונתה פלטפורמת הסנטרינו הראשונה בשם המחייב ‘כרמל’, ולא צריך לעמול קשות כדי להבין למה, ואם כן תשאלו אותי ואני אספר), אבל השורשים למהפכה הונחו אז.

ולמה אני חושב שכמעט כל מה שקרה מאז בתחום המחשוב (ולאו דווקא האישי הטהור) כולל המיני ניידים, הטלפונים החכמים ואפילו הרשתות החברתיות ששולטות כיום בתחום יישומי האינטרנט שייכים להשקת הפלטפורמה הזאת? תחשבו רגע על בית הקפה בו אתם יושבים בהפסקה מהעבודה או אפילו כשאתם יוצאים לפגישת עבודה ואפילו אם זו לא פגישת עבודה. מה קורה סביבכם? הנה שם יושב מישהו עם מחשב נייד פתוח ובודק דואר אלקטרוני, וההוא שם משתמש ב-iPhone שלו כדי לעדכן את דף הטוויטר שלו, וההוא בכלל מוריד איזה משחק חדש כדי להעביר עוד כמה דקות עד שבן/בת הזוג יגיעו לארוחה.

למרות שכיום זה נראה ברור מאליו, התקשורת האלחוטית – ולא משנה אם מדובר ב-WiFi או התחברות באמצעות מודם סלולארי – הגיעה לראשונה אל רמת העמך, פחות או יותר, רק עם השקת הסנטרינו. אף אחד לא המציא את הגלגל, והגיקים האמיתיים יכולים אולי להיזכר שבעת ההשקה הראשונית הציעה אינטל כרטיס שתומך ב-802.11ab בלבד למרות שתקן 802.11g כבר אושר, אבל זאת הייתה הפעם הראשונה שמחשבים ניידים הפכו לניידים באמת: לא עוד מכונות כבדות למדי שמזיזים משקע לשקע, אלא מחשב שיוצאים איתו מהמשרד לפגישות וגם לארוחות צהריים בגלל שיודעים שאפשר להתחבר לאינטרנט גם מבית הקפה.

בערך שנתיים אחר כך גם ה-GPS הגיע אל העם, והמהפכה הניידת הושלמה. אין ספק שצריך לציין את מהפכת הטלפונים החכמים והמזעור האדיר של המחשבים הניידים עד כדי גודל של מחשבים עם מסכי 9 אינץ’ בלבד, ואין ספק שזה גם היה העשור של הרשתות החברתיות, אבל אם צריך לבחור רגע אחד בעשור הזה, הבחירה שלי ברורה ואפילו קלה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.