הפיסי לא מת

אז מה אתם אומרים, אנחנו נמצאים בעידן הפוסט פיסי? זהו זה? כל מה שיהיה לנו מעכשיו והלאה זה טלפונים חכמים וטאבלטים שמבוססים על הכל חוץ מחלונות? הם כבר שולטים לחלוטין בעולם שלנו? נכון שלצערנו כבר אי אפשר לשאול ישירות את סטיב ג’ובס, אבל בעבר הלא רחוק הוא הספיק לומר זאת ביותר מפעם אחת כשהוא מחזיק ביד iPhone או iPad – מה שכמובן לא הפריע לו לומר בהשקה האחרונה של המקבוקים מהדור האחרון שהוא הספיק להציג בכוחות עצמו שה-MacBook נולד מחדש, תוך שהוא שוכח לרגע אחד או שניים שגם MacBook זה סוג של PC.

אבל בלי קשר לג’ובס ז”ל או לכל תומך נלהב אחר ברעיון של מות ה-PC, יש דבר אחד שאנחנו צריכים לזכור היטב בכל פעם שאנחנו קוראים וכותבים על טכנולוגיה: אנחנו, בסופו של דבר, שייכים ברובנו לנישה שאולי אינה כל כך קטנה, אבל היא עדיין נישה – אלו שרודפים אחרי חידושים, ממהרים לאמץ טכנולוגיות חדשות ואפילו מוכנים לשרוף עבורן שימוש בטכנולוגיות ישנות יותר, גם אם הן לא ממש ישנות.

אבל רוב האנשים, ובוודאי אלו שמשתמשים במחשבים, נמצאים בדרך כלל בתחום הביניים ולמטה מכך. חלקם אולי שמחים לקרוא על חידושים ואף ללמוד אותם, אבל בסופו של דבר לוקח להם די הרבה זמן לאמץ אותם באמת וכשהם מגיעים לחנות לרכוש את המחשב שלהם, הם בדרך כלל בוחרים עדיין בהתאם למה שרוב הציבור רכש וגם רוכש עד היום. לכן אל תאמינו למי שאומר לכם שהפיסי מת. הוא עדיין חי יפה מאוד.

ובאותה נשימה נעבור להפרכת הדעה הבאה – בדיוק כמו שאסור לכם להאמין למי שטוען שהפיסי מת, כך אל תאמינו למי שאומר לכם שהמחשב הנייח מת. ממש לא, ולא חסרות עובדות שמוכיחות זאת, וזה מתחיל, אבל לא נגמר, בעלייה של 2-3% במכירות המעבדים של אינטל (Intel) לשוק הנייח במהלך 2011. נכון, אמנם מדובר באחוזים ספורים בלבד, שמכונה למעשה בשוק הפיננסי עלייה שטוחה, אבל זו עדיין עלייה לכל דבר ועניין, ובטח שלא מדובר בירידה.

וזה לא רק אינטל. AMD ממשיכה לייצור ולמכור מעבדים וכרטיסים גרפיים למחשבים נייחים, גם NVIDIA לצד מעבדי ה-Tegra הנחשבים שלה לתחום המובייל לא מפסיקה במאמצים שלה להוציא עוד ועוד שבבים גרפיים חזקים לתחום הנייח. הרי תסכימו עמנו שאף חברה לא הייתה משקיעה מאמצים גדולים בהשקות דחופות למדי של כרטיסי תצוגה חדשים אם היא לא הייתה יכולה למכור אותם, נכון?

אבל אולי העדות הטובה ביותר היא כנס CES האחרון. כמעט כל חברות המחשוב המובילות הציגו מחשב הכל כלול (AIO) כזה או אחר. אמנם מסכים גדולים, אמנם עוצמת מחשוב ‘אחרת’, ואמנם כל אחד הציע גימיק כזה או אחר, אבל עדיין מחשבים נייחים מכל נקודת מבט שאפשר לחשוב עליה, ולחשוב שזו עוד תערוכה בה מציגים בדרך כלל רק את הקצה העליון של הערמה.

בשורה התחתונה, ה-PC לא מת והנייח ממש לא מת. הוא אמנם לא במרכז הבמה, אלא בשיפולים, אבל גם הכוכבים הכי גדולים זקוקים לכוכבי משנה.

נ.ב. קטן: הטור הזה נולד בכלל כפתיחה לס’קירה, והתפתח לאן שהתפתח.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.