זמן לומר שלום – פרידה מבלוגלי

אחד הדברים הקשים שאני עושה בסוף השבוע הנוכחי זה להעביר שניים מהבלוגים שלי לאכסניה חדשה. מהבית החם והאהוב של בלוגלי למקום אחר. בינתיים, בסוף השבוע הזה עברתי לאכסניה ב-Wordpress.com, שמקבלת את הכותבים מבלוגלי בידיים פתוחות, תוך חיפוש אחר ערכות נושא שיתאימו לי.

ההעברה לא הפתיעה אף אחד שכתב את הגיגיו בבלוגלי, אבל בכל זאת, כשפורסמה ההודעה הרשמית והסופית, כאב הלב. נכון שאני לא נמצא שם מהיום הראשון, ונכון שאני לא בכיר הכותבים שם, אבל מצאתי שם בית חם, נגיש, אוהב שגם חיבר אותי בפעם הראשונה לכל מה שקשור לפלטפורמת ה-Wordpress.

לקראת הסגירה הסופית ערכתי ראיון קצר עם אלעד זלומונס, ממקימי האתר ומי שלמעשה החזיק את האתר בפועל בתקופה האחרונה, עבור הפורטל של אנשים ומחשבים. אני מגיש כאן שוב את הראיון על אלעד עם עוד כמה תוספות. זו הדרך שלי להיפרד ולומר שלום, וגם תודה.

“ההחלטה באה בעקבות חוסר זמן, לא רק שלי אלא גם של תום (סלע) ושל חנית (כהן), שני המקימים האחרים. בחודשים האחרונים כתבתי מספר פעמים על הבעיות בבלוגלי ועל המצב כפי שהוא. ניסיתי להיות כן עם המשתמשים ולא להסתיר דבר”, מספר אלעד זלומונס על ההחלטה, “‫פנו אלי מספר אנשים שרצו לקחת על עצמם את האתר אבל כולם נפסלו כבר בשלב הראשון שכן לא היה להם את הידע או את היכולת. פנו ‫אנשים רציניים אך איש אחד לבדו לא יכול להתחייב לאתר”.

בכך מצטרף בלוגלי לאתר הבלוגים העצמאי “רשימות” שנסגר לא מזמן, והסצנה של אתרי אירוח בלוגים המבוססים על מערכת ניהול מרכזית, שמציע אירוח בחינם בלי מטרה עסקית מאחור, הולכת ונעלמת לחלוטין, אם עדיין לא נעלמה. “רשימות החזיקו הרבה שנים. ‫אנחנו רק שלוש וחצי. ‫אני מניח שזה אפשרי להחזיק אתר כזה אם מראש המקימים לוקחים על עצמם זמן קבוע לתחזוקת המערכת”, אומר זלומונס.

‫אבל כתחביב זה לא אפשרי, כי הנה, נגמר לכם הסוס.
” ‫לא הייתי אומר שנגמר הסוס. כנראה וסדר העדיפויות השתנה. ‫עם הזמן אנשים משתנים והולכים למקומות אחרים. ‫תום הקים את בוקסי שהוא מאד מוצלח ונגמר לו הזמן. ‫חנית ילדה ופתחה בקריירה עצמאית”.

‫החזקת מערכת בלוגים דורשת מאמצים רבים. אתה היית ממליץ למישהו לנסות לעשות את זה, בחינם? כעסק?
“‫זה חשוב ולכן כן. ‫אחד הדברים היותר חשובים עבורנו היה שמירה על חופש הביטוי של המשתמשים. ‫למרות איומים בתביעות אישיות שהיו, מעולם לא צנזרנו תכנים. יש חשיבות גדולה למערכת חופשית בישראל”.

‫מה שלא ניתן בדרך כלל להבטיח במערכת שמבוססת על הכנסה כספית.
“‫כך זה נראה”.

בלוגלי הצטרפה לבלוגריה המקומית לפני כשלוש וחצי שנים והיה הראשון שהציע ניהול בלוגים מבוססי מערכת WordPress באופן עצמאי. עבור רבים זה היה קרש הקפיצה לעולם הבלוגים בכלל, ולעולם של ה-Wordpress בפרט. כעת יוכלו המשתמשים להיעזר בשירותים שמוצעים בבלוגלי כדי להעביר את האתר שלהם ל-Wordpress.com או לאתר פרטי. ‫”זה לא בא בפתאומיות והיו הכנות רבות לסגירה. ‫עבדתי על מתן חלופות טובות למשתמשים. חברתי לוורדפרס.קום וביחד פותח מנגנון ייבוא אוטומטי למערכת שלהם. בנוסף יהיו הפניות מהבלוגים הישנים לחדשים. ‫גם מי שיבחר לעבור למערכת עצמאית יקבל כלים לעזרה. 1:53 ‫אני לא משאיר את המשתמשים תלויים באוויר אלא מאפשר להם חלופות וזמן להתארגן”, אומר זלומונס.

מה היה הדבר היחיד הכי חשוב שתרם בלוגלי לבלוגיה הישראלית?, ‫לדעתך כמובן‬?
“‫בתחילת הדרך אני מאמין שזו הייתה המערכת הטובה ביותר בעברית‬. ‫לאחר מכן וורדפרס.קום שיפרו מאד את התמיכה בעבירת ועיקר החשיבות הייתה בנושא של חופש הביטוי‬. ‫בנוסף הייתה התמיכה בקוד הפתוח. אני תחזקתי את העברות של וורדפרס מרובה משתמשים שנמצא בשימוש אצל כמה מערכות‬, וניתן לעקוב אחר הנושא בכתובת mu.blogli.co.il“.

‫כלומר בעצם מדובר בהחדרה של הוורדפרס לבלוגריה המקומית?‬
“‫וורדפרס לבלוג עצמאי קיים גם ללא בלוגלי‬. ‫מי שאחראי לכך הוא רן יניב-הרטשטיין‬. ‫אני טיפלתי במערכת למפעילה כמות גדולה של בלוגים‬”.

אתה זוכר שמות של ‫מפורסמים שהתחילו את דרכם בבלוגלי, או עשו את עיקר הקפיצה שלהם?‬
“‫באמת צריך לארגן רשימה. הזיכרון שלי לא משהו‬. ‫יואב לרמן‬. ‫אפי פוקס‬. ‫דברים בעלמא‬. ‫יש הרבה. אני באמת לא זוכר‬”.

אתה רואה את עצמך חוזר פעם למקום כזה, של החזקת מערכת?
“‫קשה לי להאמין שלאותו מקום. ‫אם יהיה זמן בוודאי אעשה דברים שונים”.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.