מה קורה לקוואלקום?

האם התהליך בו מצויה קוואלקום (Qualcomm) לאחרונה, צמצום הוצאות באמצעות פיטורי עובדים בעיקר כולל עובדים בישראל, צריך באמת להפתיע מישהו?

לכאורה מדובר בחברה הכי גדולה מבין יצרניות המעבדים למכשירים ניידים, להוציא סמסונג (Samsung) שמשתמשת בעיקר במעבדים משלה למכשיריה והיא גם היצרנית המובילה של המעבדים עבור מכשיריה של אפל (Apple). היא גם נחשבה, לפחות עד לאחרונה, כמובילת השוק בכל מה שקשור לפיתוח המערכות על שבב שמבוססות על הטכנולוגיות והקניין הרוחני של ARM, כמעבדי ה-Snapdragon הפכו לשם נרדף למצוינות וחדשנות בתחום.

אבל מי שמצוי בעניינים בחודשים האחרונים יכול היה לראות כיצד טעות אחת יכולה לפגוע במעמד גם של חברה כה מבוססת על הנייר ובעלת שם טוב בשוק. לטעות הזו קוראים Snapdragon 810, או יותר נכון ההתחממות של המעבד המסוים הזה. למרות דיווחים חוזרים ונשנים על הבעיה בקוואלקום ניסו להכחיש, ניסו להסביר שזה לא נכון, אבל זה לא עזר להם, ואת המכה הם קיבלו בסוף מהיד הנחושה של סמסונג.

החברה הקוריאנית נהגה בסדרת הדגל שלה, ה-Galaxy S, להציע תמיד שני דגמים: אחד שמבוסס על מעבד ה-Exynos המצוין של החברה שיועד בעיקר לשוק העולמי, ואחד שמבוסס על מעבד ה-Snapdragon המוביל של קוואלקום שמיועד לשוק האמריקאי מסיבות של קישוריות בעיקר, אבל זה גם לא רע הרי למכור לשוק האמריקאי למכור מכשיר שהמעבד שלו תוכנן בחברה שההנהלה שלה יושבת בסן דייגו.

אבל הפעם סמסונג, כנראה לאחר בדיקות משל עצמה, החליטה לוותר על ה-Snapdragon 810, ובעצם גרמה לקוואלקום הפסד ישיר של הכנסות בשווי מיליוני דולר אם לא עשרות, וגם, מה לעשות לפגיעה כלשהי במוניטין של החברה האמריקאית שעד אותו רגע נחשב למוצק לחלוטין. קוואלקום מאז השיקה גרסה ‘מתוקנת’ של ה-Snapdragon 810, שמצאה את דרכה לעוד מכשירי קצה עליון של מספר חברות, אבל מצד שני ראינו גם חברות שפונות לראשונה לסמסונג ומבקשות ממנה את ה-Exynos שלה, כולל שאומי (Xiaomi), מהיצרניות הגדולות בשוק הסיני.

בנוסף, בכל מה שקשור למכשירים בטווח הביניים ומטה, קוואלקום גילתה שהתחרות שהיא מקבלת מהחברה הטייוונית הקטנה מדיה-טק (MediaTek) הולכת ומתחזקת, כשהאחרונה רושמת לעצמה עוד ועוד מכשירים שמתבססים על היצירות שלה, כולל מכשירים שנמצאים בחלק העליון של שוק הביניים. במקביל היא גם מתחילה להראות שהיא יכולה להציע מעבדים חזקים מאוד משל עצמה, כאלה שיכולים, לפחות על הנייר, לתת תחרות גם ל-Snapdragon 820 הצפוי להגיע לשוק בתחילת 2016. הוסיפו לערימה הזו את העובדה שוואווי (Huawei), החברה השלישית בגודלה בעולם במכירות טלפונים, מבססת כמעט לחלוטין את מכשיריה על הייצור של היי-סיליקון (HiSiliscon) חברת בת באחזקה מלאה שלה, ואפשר לראות איך נתח השוק של קוואלקום כבר לא גדול כמו פעם. גם אינטל (Intel) כבר הצליחה להכניס את הרגל די ביציבות לשוק הזה, והיא עוד חברה שמאיימת לחתוך אחוזים מהנתח של קוואלקום.

וכאילו כדי להשלים את הצרות של קוואלקום, המצב הכללי בשוק המכשירים הניידים לא ממש טוב ליצרניות הגדולות, ואפילו לא לקטנות. שוק הטאבלטים כבר שטוח ולא צומח, אבל זה עוד טוב לעומת שוק הטלפונים שברבעון השני של 2015 כבר הציג ירידה במכירות לעומת העבר ומראה סימנים שהוא הגיע לרוויה. אפילו סין, שאליה כיוונו בעיקר רוב החברות, כבר ממש לא נראית כמו בור ללא תחתית יותר.

בשוק כזה יש מחיר למחיר. כשאנשים כבר רוצים להחליף מכשיר, רובם דורשים כיום הרבה ביצועים בפחות כסף, ובתחום של הכסף הבינוני ומטה, כבר יש לקוואלקום, כאמור, תחרות עזה.

במצב כזה, אם כן, תוכנית הצמצומים לא הייתה צריכה להפתיע אף אחד, כמו גם לא האפשרות שהחברה תפורק לשתי חברות, כשקבוצת הייצור של המעבדים תהפוך לחברה נפרדת.

קוואלקום נמצאת בפרשת דרכים. היא מקווה שה-Snapdragon 820 ושאר המעבדים החדשים שתשיק ברבעון הראשון של 2016 יעזרו לתקן את המצב, והיא מכלילה בהם טכנולוגיות חדשות לא מעטות שאמורות לשפר את חוויית השימוש בטלפונים, אבל היא לא תחזור כבר לגדולתה להערכתי, בדיוק כמו שהסיכוי שהיא תעלם לגמרי מהשוק קלוש מאוד.

 

פורסם לראשונה בפורטל אנשים ומחשבים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.