כשביל גייטס מצייץ, כולם עדיין מקשיבים בתשומת לב

הספר הנמכר ביותר באמזון (Amazon), או לפחות אחד הנמכרים ביותר, היה השבוע The Better Angles of Our Nature שנכתב על ידי סטיבן פינקר, פרופסור לפסיכולוגיה מאוניברסיטת הארוורד. כותרת המשנה של הספר היא Why Violence has Declined  – ‘מדוע האלימות פחתה’. ספר זה מנסה להוכיח שלמרות כל מה שקורה בעולם, מצב האנושות כיום טוב משהיה אי פעם, והעולם כיום פחות אלים והוא הולך ומשתפר כל הזמן.

אז מה לספר זה ולטכנולוגיה? כי הסיבה שהספר הזה קפץ לשמיים בחזרה חמש שנים לאחר שנכתב היא ביל גייטס, המקים והמנכ”ל האגדי של מיקרוסופט (Microsoft) שפרש מכיסאו כבר לפי יותר מ-15 שנה. עוד לפני הפרישה היה גייטס נדבן ידוע, והוא רק ממשיך ומשקיע כסף רב יותר במין האנושי.

השבוע, משום מה, פצח גייטס בסדרת ציוצים בטוויטר בהם התייחס למה שהוא חושב שצריך לספר לבוגרי האוניברסיטאות. לאורך 14 ציוצים מסודרים וממוספרים הוא פורס חלק מהשקפת עולמו, ואם טרם קראתם יש לכם הזדמנות לעשות זאת כאן, בעברית. כדאי לקרוא, גם למי שאינו אדם טכנולוגי במהותו.

1/ בוגרי מכללות חדשים מבקשים ממני לעתים קרובות עצות קריירה. תוך הסתכנות להישמע כמו הבחור הזה…

2/ בינה מלאכותית, אנרגיה ומדעי החיים הם תחומים מבטיחים בהם אתם יכולים לגרום להשפעה ענקית. זה מה שהייתי בוחר לעשות אם הייתי מתחיל היום.

3/ במעט לאחור לתקופה בה עזבתי את המכללה, יש כמה דברים שהייתי שמח לדעת.

4/ לדוגמה, לאינטליגנציה יש כמה צורות שונות. לא מדובר בממד אחד. והיא גם לא חשובה כמו שנהגתי לשוב.

5/ אני גם מתחרט לגבי דבר גדול אחד: כשעזבתי את בית הספר, ידעתי מעט מאוד אודות מקרי אי השוויון הגדולים בעולם. לקח לי עשרות שנים ללמוד.

6/ אתם יודעים יותר ממני כשאני הייתי בגילכם. את יכולים להתחיל להילחם באי שוויון, אם במורד הרחוב או מסביב לעולם, מוקדם יותר.

7/ בינתיים הקיפו את עצמכם באנשים שיכולים לאתגר אתכם, ללמד אתכם, ולדחוף אתכם להיות עצמכם הטובים ביותר. מלינדה גייטס עושה זאת בשבילי.

8/ כמו וורן באפט אני מודד את האושר שלי באם האנשים הקרובים לי מאושרים ואוהבים אותי, ובאמצעות ההבדל שאני עושה עבור אחרים.

9/ אם הייתי יכול לכל אחד מכם מתנה לסיום הלימודים, זה היה זה – הספר שעורר בי השראה יותר מכולם. (מוצגת תמונת הספר המוזכרת לעיל – צ.ק.)

10/ סטיבן פינקר מראה כיצד העולם נהייה מקום טוב יותר. נשמע מטורף, אבל זאת האמת. זה העדין השליו ביותר בהיסטוריה האנושית.

11/ זה משנה כי אם אתם חושבים שהעולם הופך למקום טוב יותר, אתם רוצים להפיץ את הקדמה ליותר אנשים ומקומות.

12/ זה לא אומר שאתם מתעלמים מהבעיות הרציניות עמן אנו מתמודדים. זה אומר שאתם מאמינים שהן ברות פתרון.

13/ זו ליבת השקפת העולם שלי. היא תמכה בי בזמנים קשים וזו הסיבה שאני אוהב את עבודתי. אני חושב שהיא יכולה לעשות עבורכם את אותו הדבר.

14/ זוהי עת מדהימה לחיות בה. אני מקווה שתמצו ממנה את המרב.

קרדיט תמונה: (e_verdasco bill gates via photopin (license

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.