הקמצנות של מיקרוסופט

מי שעוקב אחרי שוק המשחקים המקוון לאחרונה, בחנויות כמו Steam בעיקר, נתקל כמעט בוודאות יותר מפעם אחת בהצעה לקבל ‘גישה מוקדמת’ למשחק תמורת כך וכך דולרים. ההצעות מבהירות באופן חד משמעי שמדובר בגרסה לא שלמה של המשחק. לעיתים קרובות מדובר אפילו בגרסה מאוד מוקדמת של המשחק. במילים חופשיות, שלי, ההצעות הללו אומרות לשחקנים ‘אנחנו יודעים שאתם מאוד רוצים/מסתקרנים לראות במה מדובר, ומכיוון שאתם גיימרים רציניים, אז בואו, אנחנו נאפשר לכם הצצה מוקדמת, הרבה לפני כל האחרים’.

כמובן שלמעשה מדובר בגיוס בוחני בטא, אבל לא כאלו שמשלמים להם, אלא כאלה שמוכנים לשלם להיות בוחני בטא. למה זה קורה? אנחנו הישראלים מכירים היטב את המשפט ‘פריירים לא מתים, הם רק מתחלפים’. גם חברות המשחקים הבינו את זה. במקום לשלם הרבה כסף לבוחני בטא, הן מגייסות בוחנים ועוד מעשירות את הקופה, או לפחות מצמצמות את ההוצאות על שלב הבדיקה.

אבל מה לי ואלין כנגד חברות המשחקים אם גם מיקרוסופט עושה את זה? כן, לא ממש ככה, אבל בערך. במקום להודות לבוחני הבטא הרבים שהצטרפו לתוכנית ה-Windows Insider כדי לעזור לחברה להוציא הפעם מערכת הפעלה באמת טובה יותר מקודמותיה, לפחות על הנייר, היא מוכנה לתת להם עותק בחינם רק אם הם ימשיכו להיות בוחני בטא. אם הם ירצו להפסיק, הם יצטרכו להתקין עותק בתשלום.

אז מה הבעיה, אמר לי חבר השבוע? נראה לך שיש בוחן בטא אחד שאין לו חלונות 7 או 8 בהישג יד להתקנה? אז הוא יקבל בחינם את העותק שלו.

אז זהו שלא. אחד כזה, שהקדיש את המחשב שלו לחלונות 10 מגיע לו לקבל מיד עם ההשקה גרסה מלאה וסופית כתשלום מינימלי לחלוטין של כמה סנטים לשעה תמורת ההשקעה. כמובן שמיקרוסופט יכולה לקבוע תנאים שיעשו הבדלה בין כאלה שבאמת השקיעו לכאלה שרק הורידו ולא סיפקו משוב בכלל, אבל העיקרון אומר שמגיע איזה תשלום תמורת העבודה. אז אולי היא לא לוקחת כסף ישירות כמו חברות המשחקים, אבל עדיין יש פה ריח קלוש עד בינוני של עושק.

 

הטור פורסם לראשונה בניוזלטר השבועי של TGspot. רוצים גם? כאן ההרשמה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.