ההבדל בין מצוי לרצוי – הורדות לא חוקיות: למה בכל זאת זה לא בסדר

אחת הידיעות שהניבה באופן צפוי תגובות רבות באתר הטוקבקים של המדינה, הייתה זו שסיפרה שבית המשפט בפתח תקווה סגר וקנס ב-200 אלף ש”ח שני אתרים שהציבו קישורים להורדות סרטים לא חוקיות (את הידיעה המלאה ניתן לקרוא כאן):

“מפעיל אתרי האינטרנט “Horadot”, ו-“Moviesdot” ישלם פיצויים בסך 200 אלף שקלים לתעשיית הקולנוע – כך על פי פסק דין שניתן לאחרונה על ידי בית המשפט המחוזי בפתח תקווה. כמו כן, נקבע כי האתרים יסגרו”.

התגובות, באופן בכלל לא מפתיע, היו מתלהמות, החל מ-“הורדות.נט שולט” דרך “לשופט אין זכות להוסיף פרשנויות משלו לחוק. אין חוק נגד קישורים” ועד “בוקר טוב, הגיע הזמן שתתעוררו. המהפכה מזמן כאן”. כמובן שא.ל.י.ס – מהתובעות הראשיות בתיק הזה – זכתה לקיטונות רותחין גדולים במיוחד. התגובות הללו צפויות עבור כל מי שעוקב אחר ידיעות בתחום ההורדות הלא חוקיות והאתרים המקשרים אליהן או מציגים אותן בפועל. אני חושב שמי שקורא את התגובות הללו בטוח, ואולי זה נכון, ש-95% לפחות ממשתמשי המחשבים בארץ לא מבצעים בכלל רכישות של מדיה בידורית: מוזיקה, משחקים, סרטים ותוכניות טלוויזיה? הכל דרך הרשת בחינם. למעשה אני מאלו שכמעט בטוח שאפילו אם האנשים היו נדרשים לשלם שקל וחצי בלבד עבור כל דיסק מוזיקה, הם היו מעדיפים להוריד אותו ולא לשלם… כן הגזמתי, אני יודע, אבל נקודת האיזון לא נמצא רחוק מדי משם (9.99 ש”ח עבור תקליטור שלם? נראה לי שזה כבר יותר מדי עבור רוב האנשים, או לפחות אלו שרגילים להוריד ולהוריד ולהוריד).

אני יודע בדיוק איפה אני נמצא מבחינת דעותיי בנושא הזה. אני מאלה שלפעמים מגיב, גם ב-Ynet, וישר רואה כיצד התגובה שלהם מקבלת צבע אפור. את דעתי בצורה הנחרצת ביותר הבעתי בפוסט הדווקא ליצני משהו בבלוג די זנוח שלי בשם “החתול במחשבים” תחת הכותרת: “גיא אלון אליאב, מנכ”ל נענע10 ממליץ על מינינובה”. בפוסט הזה התייחסתי להמלצה של אחד האנשים החשובים בנענע10 על אתר Mininova בכתבה באתר הטכנולוגיה של דה-מרקר. תקראו יותר במקור – אני בכל אופן מאוד ברור לגבי מה שאני חושב בנושא: זו עבריינות לשמה, ולא משנה מה התירוצים שמצמידים לכך.

אותו פוסט עורר ויכוח נוקב עם אחד מידידיי, והידיעה שפתחה את הפוסט הזה, העירה את זכרוני בנושא זה. אותו חבר טען בפני בנחרצות שחוקי זכויות היוצרים הנוכחיים אבד עליהם הכלח עוד לפני שבכלל המציאו את המחשבים, ולכן אסור לדון את האתרים שמפנים לאתרי ההורדות. כמו רבים אחרים הוא טען שזו פשוט רוח התקופה, שכל האולפנים ידעו שזה עומד לקרוא ועצמו את העיניים, שהרי פעם זה היה בדיוק אותו דבר עם טייפים וקלטות, ושזה לא יעזור להם וזה ישתנה וניתן יהיה להוריד בחינם ככה וככה.

עוד משהו שכדאי לקרוא >  גם בתחום הטכנולוגי: מנהל הומופוב צריך לפנות את הכסא שלו

ובכן, אין לי שום ויכוח עם כך שזכויות היוצרים הנוכחיות אינן טובות לעידן הדיגיטלי והן דורשות שינוי, ואפילו מהר. למעשה אני מוכן אפילו לתרום את שמי וקולי באופן ברור וצלול לכל יוזמה לשינוי החוק כמות שהוא בנוי היום. אין לי גם ספק שעם שינוי החוק ובלי שינוי החוק יציעו הרבה מאוד גורמים יותר ויותר חומרים להורדה בחינם מתוך הבנה שחלו שינויים בכללי המשחק.

אבל, וזה האבל הגדול: חוק הוא חוק, וכל עוד אין חוק אחר שסותר אותו או מתקן אותו, אי אפשר ואסור לפעול נגדו, ומי שלא מבין את זה או מתעלם מזה או מזלזל בזה, הבעיה היא שלו ומגיע לו להיענש. אין מבחינתי הבדל בין מי שמעלה בפועל את הקבצים הגנובים לבין מי שמקשר אליהם ביודעו בבירור שהוא מקשר לשם, ובמקרים רבים הוא גם מנצל את זה כדי לעשות לכיסו בדמות מודעות שמגיעות אליו בזכות יכולתו להביא אליו גולשים רבים שבאים לבקר כדי ללחוץ על הקישורים האסורים, וכך מספקים לו תנועה. ומי שאומר לא ידעתי, ולא חשבתי שאסור הרי הוא מיתמם ומגיע לו עונש כפול על כך שהוא מנסה לגרום לאחרים לחשוב שהוא אולי טיפש.

הרי לא יכול להיות שכל אחד יקבע חוק לעצמו… הרי מדובר באנרכיה. חוקים, ולא משנה איזה, נכתבים כדי לקבוע כללי התנהגות בחברה. מי שם את מורידי המדיה כאלה שקובעים? רוצים לקבוע? יש מוסד אחד שאחראי לכך והוא הכנסת: או שתגיעו לשם ותשנו את החוק בעצמכם או שתגרמו לחבר כנסת לשנות אותו עבורכם, ואם תצליחו, כל הכבוד לכם – אני אתרום את בקבוק השמפניה (אמיתית). אבל מכיוון שאתם לא תעשו זאת, צייתו לחוק. אתם תקבעו שאת החוק הזה מותר להפר וחוק אחר אסור? הרי אני בטוח ש-99.99% ממורידי התכנים לא מוכנים לעצור באור ירוק כדי לתת למכונית לחצות באור אדום. הרי יש חוק נגד זה. אני גם בטוח שאותם אנשים לא מוכנים שמישהו יגנוב להם את המכונית הפרטית רק בגלל שבא לו… הרי יש חוק נגד זה… אבל את החוק נגד הפרת זכויות יוצרים אפשר להפר כך סתם… לאחר יד.

אז או שתשנו את החוק או שפשוט תאמרו בקול רם: אנחנו גנבים ואנחנו שמים פס, הרי אין לכם במה להתבייש, נכון?

2 תגובות

  1. אני בצד התומך באתרים אבל אחרי שקראתי את זה אני מסכים עם כל מילה. חוק זה חוק וצריך לציית לו. אחרת כל אחד יעשה כאן מה שהוא רוצה. צריך לקום התארגנות לשנות את חוק זכויות היוצרים בארץ.

  2. ישנם מקרים שבהם בלי ספק הצדק איתך, כמו לדוגמא סרטי קולנוע הוליוודיים. נשאלת השאלה “מה היה קורה אם לא היה ערוץ הורדות וגם לא היה כסף לרכוש כרטיס לסרט או מנוי ל-DVD?”. ובכן, התשובה היא “לא הרבה”. לא היה נורא בכלל אם כל אותם מורידים (בוא לא ניכנס לשמות :)) לא היו רואים את הסרט. מצד שני אני לא אשכח את Audio Galaxy שאיפשר לי להיחשף תוך זמן אפסי למוסיקה מיוחדת ונפלאה שלא היתה לי אליה גישה אחרת בכלל. שוב, לא הייתי מת אם לא זה לא היה קיים, אבל זה היה פיתרון, אמנם לא חוקי, אבל פיתרון לבעיית ההיצע המוגבל של מוסיקה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.