Chrome OS קרובה יותר מתמיד – מישהו באמת נופל מהכסא?

הפרסום באתר הטכנולוגי הנחשב TechCrunch על פיו ההשקה של Chrome OS, מערכת ההפעלה מבית גוגל, אמורה לנחות על ראשנו תוך שבוע הכה את הרשת בתדהמה מסוימת ולא בגלל שהידיעה הזו פורסמה ביום שישי ה-13, היום בו חוסל מסדר הטמפלרים על ידי הכנסייה ונולדה האגדה. הידיעה, שצוטטה באתרים רבים נחשבים לא פחות, כמו למשל אתר האינטרנט של PC World,  הפתיעה בכלל העיתוי שלה. זה פשוט נראה מוקדם מדי, אבל זה לא מנע מהדיונים לצאת לדרך, כמו גם כמה מאות טוויטים והודעות פייסבוק. גם אם זה לא יקרה בפועל, בשבילי זו עוד הוכחה שלא פחות ממיקרוסופט גם לגוגל יש מחלקת יחצ”נות משומנת היטב – אני עוד לא שכחתי איך יום וחצי בערך אחרי שדלפה לרשת “החוברת” שמראה למה גוגל רוצה ליצור דפדפן אינטרנט משלה, כרום צץ בשטח מוכן במצב בטא לא רע בכלל, או במילים אחרות, שמיש לחלוטין.

אבל מערכת הפעלה זה עניין רציני יותר, ואין ספק שמה שיקרה בשבוע הבא, אם יקרה, תהיה השקה של גרסת סקירה כלשהי ואיני חושב שהיא בכלל תהיה במצב בטא, ואם כן, היא תישא את שם הבטא, ולא לשווא, במשך תקופה ארוכה לאחר מכן. הפעם גוגל כמובן גם סיפקה “אזהרה” מראש כבר ב-7 ליולי, כך שההפתעה היחידה היא בעצם שהבטא/אלפא/סקירה מגיעה מוקדם. אני גם לא כל כך חושב שמדובר בהפתעה, כי בתחילת אוקטובר פורסמו ידיעות שחברה סינית מתכוונת למכור מחשבי נטבוק עם מערכת ההפעלה של גוגל, והנה דוגמית (בחתימתי).

אבל עכשיו, באמת, עם יד הלב, עד כמה מערכת הפעלה מבית כרום גורמת לכם להתרגש? באמת להתרגש? רב הנסתר על הגלוי, כמיטב המסורת של גוגל (סיפר לי מישהו פעם שהעובדים נדרשים קודם כל לחתום על הסכמי סודיות חמורים), אבל אין ספק שבלב מערכת ההפעלה הזו יהיה הדפדפן של החברה, שיש לציין שהוא ממש לא רע, גם אם הוא לא מצליח במצעדי המכירות (כמו למשל במצעד של Net Applications עם 3.58% מנפח השוק נכון לסוף אוקטובר). אבל האם זו מערכת הפעלה סגורה או פתוחה? האם כמו במקרה של הדפדפן יהיה מדובר באימוץ של תקנים פתוחים ואז סגירתם בתוך מעטפת קניינית כלשהי? ולאיזה תחום מערכת ההפעלה הזו מיועדת, רק למחשבים ניידים קלים או שהיא אמורה לספק מאבק אמיתי לחלונות של מיקרוסופט, למרות ההצלחה היחסית של השקת חלונות 7, כלומר לבוא ולהציע את עצמה גם למחשבי שולחן עבודה? ואם כן, מה היא תציע עם עצמה: רק את כרום כדפדפן (מה שצריך לדעתי להוביל לתביעה מיידית של מיקרוסופט, ובצדק), את Google Docs כחבילת תוכנות משרדיות, את פיקסה כתוכנה לסידור ושיתוף תמונות וכדומה, או שהיא תציע מערכת פתוחה שכל אחד יוכל להוריד אליה קבצים כרצונו… אבל איזה קבצים?

בסופו של דבר כנראה Chrome OS תהיה עוד גרסה של הפצת לינוקס, כמו שלמשל טוען האתר הזה שכנראה אינו ממש אמיתי (הוא לא)… מה שזה אומר שהאספירציה היא שלמרות שלינוקס לא הצליחה עד היום בתחום הצרכני למרות כל הרצון הטוב ולמרות הפופולאריות היחסית של אובונטו, ברגע שהפצה תישא את השם גוגל בכותרת שלה, זה כן יצליח לגרום לקיצוץ באחוזי השימוש בחלונות. ובכן, תרשו לי להמר שזה לא יצליח, ואם כן, ממש בשוליים. מאותה סיבה שאנשים לא עברו עד היום להשתמש בלינוקס, האנשים לא יעברו להשתמש ב-Chrome OS גם בעוד שנה מהיום. נכון לכתיבת שורות אלו, לפי האתר StatCounter, פחות מ-1.41% מהמחשבים בעולם לא משתמשים בגרסה כזו או אחרת של חלונות!!!! אז גם אם Chrome OS תצליח לשנות את התמונה, לדעתי המספר הזה לא יעבור את קו ה-2.5%, ואפילו בטווח ארוך למדי.

אז בעצם במי Chrome OS תתחרה? לצער רבים, בדיוק כמו במקרה של הדפדפן שבעצם יכרסם בסופו של דבר יותר בפיירפוקס מאשר באינטרנט אקספלורר, לדעתי כמובן – ותוספת ה-Extensions לכרום מוכיחה זאת – כך בדיוק יקרה בסביבת מערכת ההפעלה: Chrome OS תתחרה למעשה באובונטו, ואם זה המקרה, אני יודע בדיוק במה אני אבחר (במה שחופשי יותר, כמובן).

Chrome OS תאפשר בעצם לאנשי גוגל לעשות דבר משמעותי אחד: להציע את מגוון הכלים והתוכנות מבוססות הווב שלהם, וזה מגוון אדיר, במקום אחד מרוכז. אבל האמת, שאפשר היה לעשות תוכנה יפה ומוצלחת שהייתה עושה את זה גם במחשבי חלונות, מקינטוש ולינוקס. אני בטוח שבמקרה כזה הייתה Google Box (שם בדוי, כמובן) זוכה להצלחה הרבה יותר גבוהה ממה שתזכה מערכת ההפעלה שלה.

אני לא חושב שבמיקרוסופט מדירים שינה מעיניהם כרגע. כדי שזה יקרה, צריכה לנחות בעוד שבוע, ואולי יותר, הפתעה מאוד מאוד מרעישה בקנה מידה שיגרום לזעזוע בעמודי התווך של עולם המחשוב. זה לא יקרה.

4 תגובות

  1. באמת מוקדם מידי להתייחס לעניין, יש כאן אמירה בקשר למועד הכאילו השקה אבל זה יתנקם בגוגל בהמשך. בסך הכל הם רוצים לגרום לאנשים לא לקנות חלונות 7 בערב חג המולד והמתנות על ידי כך שיראה כאילו בפתח מערכת הפעלה עוד יותר חדשה ומהפכנית. עיניינים טכניים לא שייכים לקביעת המועד.

  2. איכשהו קשה לי להאמין שהם עובדים על מערכת הפעלה שלמה או אפילו הפצה של לינוקס, כי זה יבזבז להם זמן יקר. מה שכן עלול לקרות זו התבססות על הפצה כלשהי (אובונטו למשל משתמשים בתשתית של דביאן, ויש הפצות כמו מינט שמשתמשות באובונטו בתור תשתית), או אפילו להשיק סביבת עבודה בלבד, כך ש־”מערכת ההפעלה” שלהם תתחרה למעשה ב־Gnome ו־KDE.

    מה שדלף החוצה מרמז ש־Chrome OS זו סביבה בלבד, ואם נצא מנקודת הנחה שהכל דלף ולא רק חלק קטן מהקוד, אכן מדובר כאן בסביבת עבודה גרפית בלבד. כשזה יקרה, תזכור מי היה הראשון שאמר את זה.

  3. “אבל האמת, שאפשר היה לעשות תוכנה יפה ומוצלחת שהייתה עושה את זה גם במחשבי חלונות, מקינטוש ולינוקס. אני בטוח שבמקרה כזה הייתה Google Box (שם בדוי, כמובן) זוכה להצלחה הרבה יותר גבוהה ממה שתזכה מערכת ההפעלה שלה”… או בקצרה, מסכים איתך!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.