מיקרוסופט מציגה את מסך בחירת הדפדפנים וכבר צריכה להתמודד עם טענות על רמאות

כפי שתומר כהן איש מוזילה הישראלית נהנה כל כך לציין, המשתמשים האירופאים  של חלונות 7 התחילו את השבוע עם עדכון ממיקרוסופט שמאפשר להם לבחור את הדפדפן שלהם כפי ראות רצונם מבין 12 דפדפנים שונים: חמשת הגדולים במסך אחד, ועוד שבעה שמוצגים אם מזיחים את התצוגה הלאה. הגדולים הם בסדר אקראי – שנבחר ברגע זה על ידי המחשב, וכבר אתייחס לכך – הם אופרה, פיירפוקס, אינטרנט אקספלורר 8, כרום וספארי. מעבר לכך, מי שמתעקש לחפש משהו איזטורי יותר, הוא יכול לבחור ב-Sleipnir, ב-Flock, ב-FlashPeak, ב-K-Meleon, ב-Avant או ב-Maxthon. הסיבה שאני לא נותן להם קישורים כאן ישירות תתברר גם היא כבר בהמשך.

בהתאם לפשרה הסופית שנקבעה עם ועדת ההגבלים העסקיים האירופאית, מיקרוסופט מפנה למסך בו היא מציעה את חמשת הדפדפנים הראשיים בסדר אקראי. למה? כי אחרי שכבר נקבע שהמסך הזה – ה-Browser Ballot – יוצג בפני כל משתמש שמתקין את חלונות 7 או מעדכן את חלונות 7 בקרוב בסדר אלפא-ביתי, התעוררה שוב אופרה וצעקה חמס (לא חמאס, חמס, אז למה לי פוליטיקה עכשיו?) מכיוון שכך הכרום של גוגל יוצע תמיד ראשון למשתמשים וזה ישבש, כמובן את דעתם, סגרו בסוף על תצוגה אקראית.

אבל עוד לפני שנחת העדכון במחשבי המשתמשים כבר התעוררו ברשת תיאוריות קונספירציה. בלוגרים, בעיקר, התחילו לטעון שמיקרוסופט משחקת עם תוצאות הבחירה האקראית. על מה ולמה יצא קצפם, ומדוע? כי לטענתם ברוב המקרים, למעלה מחמישים אחוז מהמקרים למעשה, הדפדפן של מיקרוסופט – שהיא לדעתם אויבת העולם המערבי כנראה – מוצג כחמישי ברשימה: זה אומר שהוא בקצה הימני וזה אומר זמין כך יותר לבחירה כי העמדה החמישית מושכת יותר את עין המשתמש. קונספירציה, חד וחלק, הם קבעו!

על סמך מה נקבעו העובדות הללו – וכאן אני מגיע להמשך שהבטחתי בפסקה הראשונה? על סך האתר הזה. מה זה האתר? זה האתר בה-הידיעה. כאן בוחרים את הדפדפן. לחצו על הקישור למטה ותגלו את כל ההסברים וכל מה שצריך, כולל איך לכבות את אינטרנט אקספלורר לתמיד אם רוצים. אם תגללו ימינה תתחילו לגלות את שבעת הדפדפנים הנוספים שמוצעים. בכל פעם שנכנסים לעמוד הזה הוא צריך להציג את חמשת הדפדפנים הראשיים בסדר אחר, אקראי, וזה אכן מה שקורה.

אבל הטוענים לקונספירציה שמדובר בבחירה אקראית רק לכאורה. הם פשוט עמדו ורעננו את העמוד הזה שוב ושוב, ספרו תוצאות, והגיעו למסקנות שהגיעו – שמיקרוסופט מרמה. האם זה באמת כך? יצאתי למסך בדיקה קצרצר משל עצמי. בדקתי את העמוד הזה בכמה דפדפנים כדי לבדוק האם כצעקתה. כל הבדיקות כמובן בחלונות 7, במחשב הנייד האומלל שלי שנתרם בעל כורחו לויכוח פוליטי שלא רצה בו. המקום הראשון מתייחס לצד שמאל. בכל דפדפן ביצעתי רענון 10 פעמים. אני התייחסתי גם בבדיקה שלי לשני הקצוות שנוחים, לפי התיאוריה הזו לבחירה.

 

בדיקה באינטרנט אקספלורר 8:

מקום 1 מקום 2 מקום 3 מקום 4 מקום 5 קצוות
IE8 3 2 0 1 4 7
FF 2 3 1 2 2 4
CH 4 0 5 1 0 4
OP 0 4 2 0 4 4
SA 1 1 2 6 0 1

בדיקה ב-Opera 10.50:

מקום 1 מקום 2 מקום 3 מקום 4 מקום 5 קצוות
IE8 4 4 0 2 0 4
FF 3 4 0 0 3 6
CH 0 1 1 4 4 4
OP 2 1 6 1 0 2
SA 1 0 3 3 3 4

בדיקה ב-Chrome 5 Beta:

מקום 1 מקום 2 מקום 3 מקום 4 מקום 5 קצוות
IE8 1 5 2 1 1 2
FF 2 1 2 1 4 6
CH 3 1 1 2 3 6
OP 2 1 1 5 1 3
SA 2 2 4 1 1 3

בדיקה ב-Firefox 3.6:

מקום 1 מקום 2 מקום 3 מקום 4 מקום 5 קצוות
IE8 2 3 3 2 0 2
FF 3 2 1 3 1 4
CH 1 1 2 3 3 4
OP 2 2 4 2 0 2
SA 2 2 0 0 6 8

זהו זה, פה כבר נגמר לי הכוח. מצטער אפל, תסלחו לי, נכון? כבר מהתוצאות המעטות הללו אפשר לראות בבירור, אני חושב, שהטענה לקונספירציה היא במקרה הטוב, מגוחכת. ואם אתם לא מאמינים לי, אולי תאמינו לאיש יבמ רוב וייר. האיש לקח את העניין יותר ברצינות ממני כמובן, ומה שהוא טוען בפוסט מפורט היטב בבלוג שלו הוא שבמיקרוסופט פשוט עשו טעות של טירונים ובחרו בשימוש לא נכון של פונקציה שמשמשת לקביעת האקראיות.

רוצים, תאמינו לו, רוצים תאמינו לטועני הקונספירציות. רוצים, גשו לכתובת לעיל ובחרו את הדפדפן שלכם, ואולי בכלל תתרחקו מחמשת המתקוטטות הראשיות לטובת אחד הקטנים (נסו את פלוק אם אתם אוהבים רשתות חברתיות, הוא דווקא נחמד).

3 תגובות

  1. לא התייחסת לנתונים שמיקרוסופט יכולה להשיג על המשתמשים. היא יודעת בדיוק על איזה כפתור לחצת כי הקישורים משאירים אותך באתר שלה, ולכן יכולה תמיד לשחק עם המחרוזות והמיקום של הדפדפן שלהם על־מנת להציג תוצאה אקראית.

    הבדיקה שלך מאד שטחית, ביצעת “רק” 40 נסיונות. אנשים שביצעו כמות של אלפי נסיונות הצליחו להראות כי משהו לא מסתדר עם הנתונים ועדיין קיימת מגמה כלשהי בנוגע למיקום כל דפדפן בחמישיה הפותחת.

  2. ברור ש-40 נסיונות לא מייצגים, אבל הם בהחלט נותנים תמונה קטנה. כמו כן ברור שאתה ממש לא תזיל דמעות אם יוכיחו שיש קונספרציה, אבל אם תפנה לפוסט של רוב וייר, כפי שהצעתי בסוף, אז תראה שהוא עשה את אותו ניסוי בכמויות אדירות של פעמים והוא הגיע לתוצאות אחרות משל חובבי המיקרוסופט המרושעת. יש אנשים שלא צריכים להתפרנס…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.