חייבים לעשות משהו עם הגרסה למתחילים הזו

אי אפשר להתעלם כבר מהרוחות המנשבות: כמעט כל מי שלוקח לידיים את חלונות 7, ולא משנה באיזו גרסת RC מדובר, מתרשם בהחלט שבמיקרוסופט למדו את לקחי הויסטה היטב ובסך הכל עשו עבודה טובה. עם זאת, “הקללה” שרובצת על החברה האלה מרדמונד כנראה אינה מתכוונת לסור ככה בקלות, מאליה, וככל שלמדו שם היטב את הלקחים, עדיין לא למדו אותם מספיק בכדי לסגור את כל הפינות.

הידיעה הבאה על הניסיון החדש של מיקרוסופט ליצור הבדל משמעותי ב חלונות 7 גרסת המתחילים גרמה לי קצת לצחוק תוך כדי שכתבתי אותה. כמו שזה נראה, מיקרוסופט לא בדיוק יודעת מה לעשות עם הגרסה הזו שמיועדת כמובן לשוק המחשבים הזולים, ואם תגידו נטבוקים אל תתפלאו אם תשמעו לשנייה אחת שירת הללויה (טוב, קצת הגזמתי, אבל מותר לי). אחת הבעיות של חלונות 7 היא שמיקרוסופט באמת עשתה עבודה טובה והיא עובדת די בקלות במחשבים החלשים הללו, אפילו טוב יותר, הס פן נעיר, מאשר חלונות XP, גם בגלל שבינתיים רובם המוחלט נמכרים עם ערכות שבבים מיושנות שאין כל בעיה עם מנהלי ההתקנים שלהן.

אז מה הבעיה? אתם בטח שואלים – מבחינה טכנית אולי אפילו מדובר בהישג. אותי שכנעתם, אבל ההישג הזה יעלה הרבה מאוד כסף מבחינתה של מיקרוסופט. תחשבו מה קורה עכשיו – כמעט כל מי שרוכש כיום נטבוק, בטח בישראל, רוכש אותו עם חלונות XP. חלונות XP, מבחינתה של מיקרוסופט, נמכרת תמורת כמה דולרים עלובים בלבד ליצרניות המחשבים, ומדובר הרי במערכת הפעלה שבחברה רצו להרוג מזמן. אבל הלחץ, גם בגלל חוסר ההצלחה של חלונות ויסטה, עושה את שלו וככל שהיא מנסה “להרוג” את חלונות XP היא לא מצליחה ונאלצת לראות כיצד הרווחים שלה ממכירות מערכות הפעלה הולכים ומתקצצים להם.

והנה באה מערכת הפעלה חדשה  שעובדת טוב במחשבים הקטנים הללו, ומייד חוזרים לנקודה הכספית. הרי מדובר במחשבים זולים שכל דולר בתג המחיר שלהם יכול להכריע את הרכישה לכאן או לכאן, אז בכמה מוכרים את מערכת ההפעלה ליצרניות? הרי אי אפשר לקפוץ במחיר פי שתיים ושלוש לעומת חלונות XP כי אחרת הלחץ להשאיר את מערכת ההפעלה הישנה הזו על כנה יתעצם שוב בחזרה. אז ממציאים את גרסת המתחילים (Starter Edition). אבל רגע, אם הגרסה הזו תעבוד כל כך טוב, אז למה שהמשתמשים שכן ירכשו מחשבים חזקים ירצו יותר ממנה עבור המחשב שלהם? ממה נחייה? בעיה.

אז פעם אחת הם חשבו להגביל את מספר היישומים שניתן להפעיל במקביל אבל אז חזרו בהם. עכשיו הם חושבים על משהו הרבה יותר שטותי, אבל בהחלט כזה שפוגע בחוויית השימוש, והוא נטילת האפשרות להחליף את הטפט של שולחן העבודה: הוא יראה תמיד את הגדרת ברירת המחדל של מיקרוסופט. בחירה מוזרה? בהחלט כן. מיקרוסופט בבעיה? ועוד איך. לדעתי יכול להיות שממש לפני ההשקה המסחרית יחליטו במיקרוסופט לרדת מהמהדורה המיותרת הזו – מיותרת לדעתי כמובן.

האם מהדורות הלינוקס השונות יצליחו לנצל את הבעיה הזו בכדי לתפוס נפח שוק משמעותי ואמיתי? אני אענה על כך בקרוב.

ודרך אגב, אתם שם במיקרוסופט, אם באמת חשבתם שהניסיון הזה יחזיק מעמד, כדאי שתחשבו שוב, ואם אתם צריכים עידוד חשיבתי, תראו את הפוסט הזה.

תגובה אחת

  1. פשוט לא ייאמן. יש לי הצעה יותר טובה בשביל גירסת המתחילים של חלונות 7: מערכת הפעלה עם רקע שחור, שאת הפעולות שלה עושים דרך הקלדה של פקודות. אם הם לא יודעים איך לעשות כזה דבר שייפנו למר ב. גייטס.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.