הזדמנות טכנולוגית לעשות טוב

אני בטוח שרבים מבין הקוראים, כמה שכבר קוראים, עדיין מרגישים כאב בטן בעקבות החלטת בית המשפט העליון בארצות הברית לבטל את הזכות הפדרלית של כל אשה לקבוע בעצמה האם היא רוצה, במקרה שהיא נכנסת להריון, לעבור הפלה או לא. אני בטוח שעבור רוב האנשים המודרניים עלי כדור הארץ האומלל הזה מדובר באירוע בחיים בו בכלל אין שום צל של ספק שההחלטה חייבת להיות בידי האשה, ורק בידיה. ככה זה אמור להיות בעולם מודרני ונאור.

טוב לצערי הרב הוכח שבעצם יש להרבה מאוד אנשים ספק, והחגיגות של מתנגדי ההפלות ברחבי ארצות הברית ובעולם מוכיחות את זה.

אבל אני שמח מאוד הפעם להסיר ממני את מעטה הציניות לרגע ופשוט לכבד את ההחלטה של רוב חברות הטכנולוגיה הגדולות להילחם בהחלטה הזו של בית המשפט העליון. היא הובילה תוך רגעים בודדים למהלכים במדינות רבות בארצות הברית שהובילו לחקיקת חוק נגד הפלות – פונדמנטליזם לשמו, והרגשה כואבת של חזרה לימי הביניים, אם לא מעבר.

אבל אנחנו לא בימי הביניים. אנחנו בעולם מודרני. אנחנו בעולם שאמור להיות יותר ויותר מתקדם. אי אפשר להיכנע להחלטה כזו, גם אם היא התקבלה בתהליך חוקי. מבחינתי זו פגיעה בחופש האדם, לא רק בחופש של האשה להחליט לגבי גופה שלה עצמה.

לחברות הטכנולוגיה יש את הכלים להילחם בהחלטה הזו, וחלקן עושות את זה. לא עקבתי אחרי כל אחת ואחת, וכל ההודעות של כולן, אבל יש בהחלט מהלכים בהם החברות באופן חד משמעי הביעו את דעתן, וזה כולל את סיילספורס (Salesforce) ובכירים רבים בחברות טכנולוגיה רבות אחרות, בהווה ובעבר הלא רחוק.

אני במקרה נתקלתי באופן מודגש יותר בהודעה של גוגל (Google) על כך שהיא תמחק אוטומטית מהיסטוריית המיקומים של המשתמשים ביקורים במרפאות הפלה – והיא מאוד שימחה אותי.

גם אם אני סתם ציניקן

אני פותח את כל הקלפים על השולחן – לרגע אחד הייתי מאוד ציני, לרגע עבר לי בראש: אה, הנה ההזדמנות של גוגל לחזור לשנייה וחצי למשפט שהיה אחד מעמודי התווך בהקמתה: Do no Evil. הרי היא כבר מזמן רוב הזמן מעדיפה לשכוח ממנו.

אבל אחרי השנייה והחצי הזו הבנתי שלא משנה הסיבה, משנה התוצאה. גם אם זה יזכה את גוגל בנקודות מכאן ועד הודעה חדשה, התוצאה היא שהממשל לא יוכל לעקוב אחרי האנשים שירצו, ואני עדיין לא מאמין שאני כותב את זה, לפעול נגד החוק במדינות מסוימות בארצות הברית במקרה שיהיה צורך ואפילו ‘רק רצון’ בהפלה. זה גם ימנע חשיפה של מרכזים שיציעו את השירות הרפואי הבסיסי כל כך הזה.

מכיוון שההיסטוריה לימדה אותנו שאירועים שכאלה, בעיקר שמאחוריהם עומדת דת בהתנהגות קיצונית, גולשים בסופו של דבר למקומות אחרים בעולם, ההודעה של גוגל עוד יותר חשובה בהיבט הכללי, ואני רק מקווה שחברות הטכנולוגיה יחזיקו מעמד בפרץ שעוד יבוא מולם. והוא יבוא.

וגם אם זה לא ישנה באופן מהותי את ההתנהלות של חברות הטכנולוגיה, שתמשכנה להיות עבדים לערך המנייה, דיינו.

תמונה: Unsplash

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.