בולם החבטות יציל את Apple? מצער, אבל כן

הנה רבותי הבאמפר הזה, שמגיע בצבע תכלת (אבל יש עוד חמישה צבעים), זה מה שיציל את משתמשי iPhone 4 מבעיות הקליטה שלהם, ויש כבר כ-3 מליון משתמשים לפי הנתונים שאפל (Apple) עצמה משחררת מדי פעם. בעצם, אם חושבים על זה, 29 דולר ליחידה? זה אפילו זול יחסית לפעם האחרונה בה אפל הייתה צריכה להחזיר כסף ללקוחות. זוכרים? ב-2007, ימי ההוזלה הראשונים של המכשיר, מ-599 דולרים ל-399 דולרים ולא זמן רב במיוחד אחרי תחילת המכירה ולאור התלונות הרבות של הלקוחות היא החליטה להחזיר לרוב הרוכשים המוקדמים 100 דולרים. אז מה זה 29 דולר? קטן. אפילו מאוד.

אז הנה, מסיבת העיתונאים הכי מפורסמת בשבוע האחרון, הגיעה לקיצה, ומשפט המפתח אותו ניסה סטיב ג’ובס להעביר מעל הבמה היה, לפי הדיווחים, “אנחנו לא מושלמים”. אין ספק שבמקרה של אפל מדובר במשפט שכדי לכתוב אותו ולהציג אותו בפני עיתונאים היה צריך לחצות ים של דמעות בעיניהם של ג’ובס ואלו שהכינו את המצגת. מדובר במשפט שאפילו פוגע, ככל הנראה, ברגשותיהם של מעריצי החברה.

זה הזכיר לי סיפור. אומרים שחברי להקצת Radiohead, כשהכינו את האלבום Kid A שיצא בשלהי 2000, החליטו לחגוג את סיום האלף הישן עם בדיחה פנימית והוציאו בכוונה תקליטור שאף אחד לא יבין אותו רק כדי להוכיח לעצמם שבכל זאת כל מעריצי הלהקה ייקנו אותו ואף ידברו עליו בהתלהבות. כמובן שמדובר בתיאוריית קונספירציה (אבל הניסוי בהחלט הצליח להם…), אבל זה הזכיר מאוד את מה שקרה במסיבת העיתונאים הזו: כן, אנחנו יודעים שהיינו לא בסדר (נו, נו, נו לנו), וכן נכון ידענו שיש בעיה אבל היא הייתה ממש זניחה במבדקים שלנו (0.55% מעבר לנפילות של הדור הקודם, וזה ממש זעום, תאמינו לנו, והנה תראו איך מעבדת הבדיקות שלנו עובדת), וחוץ מזה תראו זה לא רק אנחנו, הנה הבאתי לבמה טלפונים של חברות אחרות וגם להם יש בעיות (וכן, אנחנו בעצם יודעים שזה לא ממש ימנע מכם לקנות).

ועכשיו יש שתי אפשרויות: הכלבים נובחים והשיירה עוברת או מעשים אמיתיים. קודם כל אין ספק שהעובדה שאפל הגיעה לכינוס עיתונאים מעין זה שהתרחש ביום שישי במפקדה שלה, הוא משהו שרק הלחץ הציבורי הביא לו, וזה כבר הישג קטן לחובבי הסדרה. מצד שני אפל תספק לכל מי שיחפוץ מכך מעין כיסוי גומי (לדעתי זה מכער את המכשיר ולא מוסיף לו חן) ובכך היא תצא ידי חובתה. 0.55%? זה מה שאתם טוענים? אז תחליפו את המכשיר לכל מי שיבקש מכך ואל תסתפקו בחותמת גומי, תרתי משמע.

אז זהו, יש לכם עד ה-30 בספטמבר אפשרות לקבל את הגומייה, ויכול להיות שהיא בכלל תהיה משהו אחר כי לאפל אין מספיק כיסויים כאלה מתוצרתה כדי לספק לכל מי שרכש iPhone 4 (הנה לכם, תבלעו עוד צפרדע גומי).

“האמת, ג’ובס יכול להמשיך לישון טוב בלילה כי כמונו גם הוא יודע שה-iphone 4 ימשיך להימכר כמו לחמניות חמות”, טוען גיא.

וצודק. גם במצב הזה ג’ובס יכול לשבת על הבמה זחוח דעת ולהציע בונוס אדיוטי ולקנות בכך שוב את לב המעריצים. לא סתם בחרתי בתמונה עם מכשיר לבן, הוא אמור להתחיל להימכר בסוף החודש, ושוב ירוצו אוהדי iPhone לחנויות ושוב הם ירכשו אותו בהמוניהם ואפילו לא ישאלו ולא יבקשו הבטחה שאפשר יהיה להחליף אותו אם יש בעיות קליטה. למה? כי עולם כמנהגו נוהג.

מיקרוסופט במקרה כזה הייתה חוטפת על הראש מכל הכיוונים, אינטל? כנ”ל. נוקיה? אוהו, ועוד איך. גם מוטורולה. והנה הזדמנות “לחנך” את אפל וללמד אותה שאי אפשר להיות זחוח דעת ולזלזל בלקוחות, ובמודע (אני לא מבין, מישהו כבר שכח את התגובה של ג’ובס שטענה שאנחנו לא יודעים להחזיק את הטלפון שלו?) פשוט הולכת להתמסמס.

מסקנה: בכל מה שקשור לאפל ולקהל השבוי שלה, השיירה כבר עברה אתמול, ואני לא ממש בטוח ששמעתי כלבים נובחים.

חבל.

4 תגובות

 1. תמיד הקפידו אנשי השיווק של יצרני הגאדג’טים – לעמוד בלוחות הזמנים.

  זה שמחלקות ההנדסה אמרו שהמוצר לא סגור סופית , לא ממש הפריע .

  היות ואנשי השיווק הם נותני הטון בעולמנו הקר והמנוכר , זכינו בשנים האחרונות
  למוצרים מפוקפקים הן בתחום החומרות והן בחום התוכנות , אשר ניסו לקדם עסקים
  על גבם של צרכנים עשירים מדי ומשועממים מדי.

  הבחירה של כולם צריכה , לא להתפתות ולרוץ או חמור מזה , לעמוד בתור ולקנות.

  כולנו צריכים לחכות לפאטץ הראשון או למודל השני .

  אבל….. בעצם כל אחד לעצמו

  בעלים של נוקיה דור 2

 2. לא הבנתי דבר אחד, המכשיר הולך להמשיך להימכר בצורה הזו? או שהם ישנו את פס הייצור?
  נשמע לי ממש דבילי.

 3. אבי, אתה ממש לא צודק. כאשר אנשי הפיתוח מוליכים את החברה, אין שום סיכוי לחברה להוציא מוצר לשוק. אני אפילו לא מדבר על עמידה בלוחות זמנים.

  חברה חייבת להיות מובלת ע”י אנשי שיווק, חד-משמעית. אני אומר את זה כמפתח.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.