חלונות נפתחים מחדש

ההשקה של Windows 10 מסמלת עבור מיקרוסופט (Microsoft) את השיא של השינוי שהחברה עוברת מאז מונה סטיה נדלה למנכ”ל החברה. מיקרוסופט רוצה לחזור להיות חברה שהיא קודם כל ויותר מהכל חברת תוכנה, אבל זריזה, מגיבה במהירות, וגם לכל הפלטפרומות.

אבל יותר מכל, היא רוצה להיות חברה שהציבור אוהב להשתמש במוצרים שלה, וזה בא לידי ביטוי באופן מובהק בתוכנית ה-Windows Insider שליוותה את ההשקה של Windows 10 – החברה קיבלה מיליוני פיסות משוב מהמשתמשים שהורידו את גרסת הסקירה ושימשו כבוחני בטא. אלה כללו לא רק התראות על שגיאות ותקלות, אלא גם רעיונות שונים ומגוונים. האנשים שהיו אחראים לכך הקשיבו היטב, ולא מעט תכונות ומאפיינים בגרסה החדשה של מערכת ההפעלה הם תוצאה של רעיונות שעלו בתוכנית הזו. לפעמים מדובר בדברים ממש קטנים, כמו המיקום של כפתור הכיבוי בתפריט של כפתור ‘התחל’, אבל לא רק.

שינוי נוסף מהותי בא לידי ביטוי בצורת ההשקה של מערכת ההפעלה. אין אירוע מרכזי ואין התכנסות מיוחדת. למעשה אין ‘השקה’ של ממש. הסיבה היא שכעת מאמצים במיקרוסופט את שיטת התוכנה כשירות, ולא בהיבט של תשלום לפי שימוש, אלא בהיבט של העדכונים. Windows 10 היא ככל הנראה הגרסה העיקרית האחרונה שתישא מספר. בהמשך היא פשוט תהפוך ל-Windows, והיא כל הזמן תתעדכן ברקע, ולא בתאריכים מיוחדים ומדויקים דווקא. מי שיתקין אותה אמור להיות מעודכן מאותו רגע והלאה, ומדובר גם באפליקציות שמגיעות עם מערכת ההפעלה.

ההחלטה של החברה להעניק את מערכת ההפעלה בחינם לכל מי שברשותו עותק חוקי של Windows 7 או Windows 8.1, עם הגבלה של עד שנה לאחר ההשקה, היא עוד צעד שמטרתו לבנות אימון מול המשתמשים. ברדמונד אמנם לא יודו בכך, אבל Windows 8, עם ממשק האריחים שלו וההיעלמות של כפתור התחל, לא ממש היה סיפור הצלחה והם יודעים שהם לא יכולים להרשות לעצמם עוד סיבוב כזה עם מערכת הפעלה – ואולי זו עוד סיבה שאין Windows 11 בעתיד, לפחות כרגע. הם גם יודעים שהכסף העיקרי בא מהארגונים ולא מהצרכנים, ובחשבון פשוט, לא בטוח שזה יגרום ליותר מדי נזק להכנסות.

מבחינת מערכת ההפעלה עצמה מורגש שמדובר במשהו שמשלב חדש עם ישן, כשהדברים החדשים משתלבים בסביבת שולחן העבודה היטב, ובולט במיוחד הויתור על ממשק האריחים במחשבים שולחניים וב-PC ללא מסך מגע בהם עיקר השימוש הוא במקלדת ועכבר – הוא למעשה מופיע שוב במצב טאבלט עם מסך המגע שלו, כשהאפליקציות מורצות על מסך מלא, אבל אז בכל מקרה יש לשימוש באצבעות עדיפות על פני שימוש בעכבר.

אם יש איזו נקודה שמיקרוסופט קצת פספסה בא לדעתי, זו העובדה שהיא לא השיקה במקביל את גרסת המובייל של מערכת ההפעלה החדשה. חלקה בשוק מערכות ההפעלה לטלפונים עומד כיום על כשלושה אחוזים בלבד. זאת הייתה הזדמנות בשבילה לאמירה, לנסות להראות שהיא כן מתכוונת ברצינות להילחם על השוק הזה. במקום זאת היא נראית שוב כאחת שמתרכזת במערכת הפעלה למחשבים בלבד, וקצת בטאבלטים, וכדרך אגב גם בטלפונים. אמנם Windows Mobile 10 נמצאת בשלבי בטא שמוגדרים כסופיים, אבל מצד שני אין התחייבות מתי היא תושק בפועל. שוק ה-PC עומד עדיין על 200 מיליארד דולר, פחות או יותר, ואם לוקחים בחשבון את המחשבים ‘הישנים’ שנמצאים בשוק שנתיים ושלוש מדובר אכן בכמות גדולה מאוד של מחשבים, אבל העולם הולך לכיוון המובייל וזה לא יעזור לאף אחד, גם לא למיקרוסופט.

בימים הקרובים יכססו קצת ציפורניים במטה החברה בציפייה לביקורות הראשונות על הגרסה הסופית של Windows 10, במיוחד של הבלוגרים והכתבים הטכניים הבולטים בארצות הברית. כמו כן הם מחכים לדיווחים הראשונים על תקלות. השאלה מה יהיה חזק יותר. מניסיון קצר, נראה כי אכן מדובר בקפיצת דרך, ושילוב נכון של חדש עם ישן. נראה איך זה יתפקד בפועל.

 

פורסם לראשונה בפורטל ה-IT של אנשים ומחשבים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.